Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından toplamda 11 ildeki binalarda ağır hasarlar meydana gelmişti. Bu hasarların ardından binaların pek çoğu yıkılmış, yıkılmamış olanlar ise ağır hasarlı olması nedeni ile yıkımına karar verildi. Binlerce vatandaşın kendi evlerinden ve illerinden ayrılmak zorunda olması nedeni ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile birlikte TOKİ konutları inşa edilerek depremden etkilenen iller vatandaşlar için yeni bir yaşam alanının sunulacağını ifade etti. 

Durum bu şekile iken, yeni yapılacak olan konutlar için hem hangi bölgelerin seçildiği hem de hangi illerde bu konutların yapımına başlandığı gibi detaylar merak konusu oldu. Daha önce bu yapılar hakkında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre altı mağaza üstü apartman yapıların da artık sonuna gelindiği, fay hatlarından uzak ve yüksek katlı olmayan binaların inşa edilebileceği öğrenilmiş oldu. Bugün ise yapılacak olan TOKİ konutları hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMALARDA BULUNDU! 

TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar

Genel olarak depremin ardından yaşanan süreç hakkında açıklama yapan Erdoğan, "

Depremin ilk 2 haftası geride kaldığında kalıcı barınma ihtiyacını giderecek adımları atma mecburiyetiyle karşı karşıyaydık. NATO'dan gelen çok kalite, benzer İsviçre'den gelen çadırlar burada yerlerini aldı. Zemin ve etüd çalışmaları bitmiş projelerden başlayarak yeni konutların inşasına başladık. Yeni yerleşimleri planlarken, şehirlerin yönünü ovalardan dağlara döndürüyoruz. Yatay mimariden taviz vermeyeceğiz. TOKİ'nin inşa edeceği konutlar zemin artı 3 veya 4 kat olarak verilecektir. Düşük yoğunluk, düşük kat ve güvenlik önceliğimiz olacaktır. Bilim insanlarımızın, mimarlarımızın, mühendislerimizin, yöre halkının görüşlerine göre hareket ediyoruz." dedi. 

Bu açıklamaları ile birlikte daha önce de Çevre Bakanlığı tarafından açıklanan yapıların çalışmalarına başlandığı öğrenilmiş oldu.