Geçtiğimiz yılın başından bu yana döviz kurlarında, altın fiyatlarında, tedarik alanlarında ve diğer alanlarda yaşanan olumsuz gelişmeler, gündelik hayatın akışı içerisinde hizmet alınan tüm sektörlerden yüksek oranları zam açıklamalarının gelmesine sebep oldu. Artan enflasyon kapsamında sürekli olarak değişen ürün fiyatlarına yetişemeyen tüketiciler, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale geldi. Bir de tüm bu durumlara ek olarak bazı kötü niyetli kişilerin fahiş fiyat artışları uygulamaları, piyasada nerde ise uygun fiyatlı ürün kalmamasına sebep oldu. Özellikle market alışverişlerinde sıklık ile karşılaşılan bu durum, hükümet yetkililerini de harekete geçirdi.

Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar

Birçok faktörün etkisi ile hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulan ürünlere bir de bazı fırsatçı kişiler sebebi ile fahiş fiyat artışlarının uygulanması, bakanlıkları harekete geçirdi. Belirli aralıklar ile marketleri denetleyen yetkililer, fahiş fiyat artışı yapan marketlere arka arkaya para cezaları kesti. Pandemiden bu yana milyonlarca TL’lik ceza kesen bakanlık, halen tam olarak bu uygulamaların önüne geçemedi. 

Geçtiğimiz günlerde Katar’da başlayan 2022 Dünya Kupası törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seyahat dönüşü önemli açıklamalarda bulundu. Fahiş fiyat artışı uygulamalarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın zamanda yeni uygulamaların başlayacağına dikkat çekti. 

YENİ UYGULAMALAR GELİYOR!

cumhurbaskani-erdogandan-fahis-fiyat-artisina-sert-uyari-para-cezasi-bunlari-islah-etmiyor-yen

Katar dönüşü basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doğal gaz destekleri başta olmak üzere pek çok farklı konuya değindi. Günümüzün en büyük problemlerinden olan fahiş fiyat artışlarına da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan “demek ki para cezası bunları ıslah etmiyor” ifadelerini kullanarak yeni uygulamaların yolda olduğunu belirtti. 

KABİNE TOPLANTISINI İŞARET ETTİ!

Fahiş fiyat artışı uygulayan işletmelerin para cezası dışında yeni uygulamalar ile de yüzleşeceklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu karar için ilk kabine toplantısını işaret etti. “Değişik öneriler var, tüm mesele yaptırımların çok daha ağır olması “ ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyatların aşağı çekileceği konusunda tüketicileri umutlandırdı.