Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bugün AK Parti'nin grup toplantısı yapıldı. Grup toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Son günlerde tartışma konusu haline gelen asgari ücret hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılan eleştirilerin haksız olduğunu söyledi.

MUHALEFETİN İÇİ BOŞ SÖYLEMLERİ

Türkiye'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin askıda ekmek kampanyası ile alakalı açıklamaları ile başlayan tartışmalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkede böyle bir sorunun olmadığını söyleyerek, “Bugün Türkiye'de evine ekmek götürmek noktasında sorun yaşayan kimse yoktur. Türkiye'nin böyle bir problemi yok. Buna kimse inanmaz. Bu konuda tamamen muhalefetin içi boş politikalarından bir tanesidir.” dedi.

TÜRKİYE'DE ASGARİ ÜCRET DÜNYAYA GÖRE ÇOK YÜKSEK BİR YERDEDİR

Türkiye'de uygulanan asgari ücret konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Türkiye'de asgari ücretin seviyesi belllidir. Bizim asgari ücretli vatandaşlarımız için belirlediğimiz rakam ile dünyanın çok sayıda ülkesini geri bıraktığımız ispatlı bir gerçektir. Türkiye'yi eski Türkiye zannediyorlar. Büyüme oranına bakın Türkiye nerede? Bunlar hesap kitap yapmayı da bilmiyor. Asgari ücreti eleştirenlere ekmek kaç lira desen cevap veremezler.” ifadelerini kullandı.

2021 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücretin gündeme gelmesi ile beraber gözler 2021 yılında asgari ücrete uygulanacak olan zamma çevrildi. Milyonlarca vatandaş asgari ücret zammının ne zaman yapılacağını merak etmeye başladılar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kurulacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına Aralık ayında başlayacak. İşçi ve işveren temsilcilerinin de yer alacağı komisyonda asgari ücret zammı görüşülecek. Aralık ayı içerisinde asgari ücrete 2021 yılında yapılacak olan zam da açıklanacak.

isbilgisi.com