Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi! CHP'nin İş Bankası Hisseleri Hazine'ye Devrediliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Türkiye İş Bankası'nda CHP'ye ait olan hisselerin Hazine'ye devrinin tamamlanması konusunda harekete geçildi. Buna göre yapılacak son düzenlemelerle CHP'ye ait olan banka hisseleri Hazine'nin tasarrufuna geçecek.

EKONOMİ 14.05.2020 - 12:08 14.05.2020 - 12:08

Türkiye'de koronavirüs gündemi yaşanırken siyaset ve ekonomi dünyasının birinci gündem maddesi haline gelecek bir gelişme meydana geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kurmaylarına talimat vererek Türkiye İş Bankası'nda Atatürk'ün vasiyeti gereği CHP'ye ait olan hisselerin Hazine'ye geçirilmesi çalışmalarının sonuçlandırılmasını istedi.

AK Parti MYK toplantısında gündeme gelen konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevzuat bu konuda gayet açık. CHP'nin süreçte nasıl rol aldığı da belli. Geciktirmeye gerek yok. Çalışmayı bitirin ve ilgili hisselerin Hazine'ye devrini sağlayın.” dedi.

İŞ BANKASI HİSSELERİNİN CHP TASARRUFUNDA OLMASI DOĞRU DEĞİL

Yapılacak olan hisse devri işleminin vatandaşlara iyi bir şekilde anlatılıp yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok titiz çalışın ve vatandaşa doğru bir biçimde anlatın. Atatürk zamanında tek parti vardı ve parti devletti. Atatürk tüm milletin atası ve sahip oldukları da millete aittir. CHP şimdi partiler arasında herhangi bir parti. O dönem başka parti yoktu. Ancak şimdi çok sayıda var. Bu hisselerin CHP'nin tasarrufunda kalması doğru değil.” ifadelerini kullandı.

1953'TE YAPILAN UYGULAMA ESAS ALINACAK

AK Parti bu hisse devrini yaparkan Demokrat Parti'nin 1953'te yaptıpı bir değişikliği esas alacak. O dönem Atatürk'ün vasiyetine rağmen tüm miras Hazine'ye devredilmişti. Aynı doğrultuda İş Bankası hisseleri de CHP'den alınıp Hazine'ye aktarılacak.

isbilgisi.com