Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam saatlerinde kabine toplantısının ardından halka seslendi. Koronavirüs salgını hakkında alınan önlemleri yinelerken, ekonomide yaşanan sıkıntılara da parmak bastı. İşten çıkarılan ya da ücretsiz olarak izne ayrılan çalışanların yaşadığı ekonomik sıkıntılara destek veren kamu bankalarının tersine, kredi verme ve borç öteleme konusunda çeşitli sorunlar çıkaran özel bankaları hedef alan Cumhurbaşkanı, bu süreçte bankalara uyarılarda bulundu.

Vakıfbank Halkbank ve Ziraat Bankası Vatandaşa Destek Vermeye Devam Ediyor!

Üç büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşa destek vermek için ihtiyaç destek kredisi vereceğini açıklamıştı. Dar gelirli ailelerin faydalanması için verilen 10 bin lira, düşük faizli 6 ay ödemesiz kredi başvuruları milyonlarca kişiyi harekete geçirdi. Kredi ihtiyaçlarının yanı sıra vatandaşların kredi ve kredi kartı taksit ödemelerinin 3 ay süreyle ötelenmesi için gerekli adımlar atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında ‘Kamu bankaları, virüsle mücadele döneminde vatandaşımızın yanında olduklarını gösterdiler. 800 binden fazla vatandaşın kredi ve kredi kartı borçları ötelendi. Ayrıca uygun faizli kredi ürünleri için de çalışmalar başladı’ dedi.

Kamu bankalarının göstermiş olduğu uzlaşmacı tavrın özel bankalar tarafından gösterilmemesi son dönemlerde tartışmalara neden olmuştu. Durumu tekrar dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Kamu bankalarının göstermiş olduğu tavrı maalesef özel bankaların göstermediğini fark ettik. Herkesin bu süreçte üzerine düşen görevi yapmalarını bekliyoruz. IMF programının da dahil olduğu, ülkemizi başkalarına minnet ettirecek herhangi bir dayatma ya da programa sokmayacağımızı herkes bilmeli’ dedi.

Daha önce Berat Albayrak ve BDDK Başkanı Akben özel bankalara, ‘ellerinizi taşın altına koyun’ çağrısında bulunmuştu. Cumhurbaşkanı tarafından konunun yeniden dile getirilmesi bir uyarı olarak değerlendirildi.