Son dönemlerde gündeme gelen ve pek çok işçi sendikasının tepkisine neden olan kıdem tazminatı çalışmalarında sona gelindiği ifade edilmişti. Ancak bu durum hükümetin açıklamasının ardından işçi sendikalarının tepki göstermesi üzerine sekteye uğradı. Pek çok sendika aldığı kararla genel greve gidebileceklerini işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Ergene Çevre Koruma Projesi törenine katıldı. Bu törende yapmış olduğu açıklamaların ardından gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde de bulundu. Özellikle tartışmalara neden olan yeni kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kıdem Tazminatında Son Durum Ne Oldu?

Yeni sistem Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi olarak açıklanmıştı. Bunun ardından tazminatın üçte birinin fona aktarılması ve 60 yaşın sonunda bu paranın belirli paylara ayrılarak çalışana geri ödenmesi amaçlanıyordu. Daha önce çekmek isteyenler için ise bazı kriterler gündeme getirilmişti. Evlilik, konut almak ve sağlık gibi nedenlerden dolayı fonda bulunan paranın yüzde 10’luk kısmının bir kereye mahsus olmak üzere verilmesi gündeme getirilmişti.

Daha önce sendikalarla yapılan görüşme olumsuz sonuçlanmış ve orta yol bulunamamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün katılmış olduğu toplantıda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu:

Biz işçilerimizin ve işverenlerimizin sorunlarını çözmek için uğraşıyoruz. Kıdem tazminatı da bu süreçten birisidir. İşçilerimizin kazanılmış olan haklarını korumak bizim için son derece önemlidir. Amacımız işçilerimizin haklarını birinci ele bırakmadan devlet olarak güvence altına almaktadır. Her zaman söyledim yine söylüyorum. İşçi sendikaları bir araya gelmeli ve bu durumu konuşarak kendi aralarında halletmelilerdir’

Konunun yapılan görüşmeler sonrasında ilerleyen günlerde yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

isbilgisi.com