Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün saat 15:00'da kabine toplantısı yapılacak. 2020 yılının son kabine toplantısının ene gündem maddesi ise yine koronavirüs tedbirleri olacak. Yılbaşında herhangi bir suistimal meydana gelmemesi için koronavirüs tedbirleri ve denetimleri en üst düzeye çıkarılacak.

YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ GÖRÜŞÜLECEK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından daha önce açıklanan karara göre 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21:00'da başlayacak olan sokağa çıkma yasağı 4 Ocak 2021 saat 05:00'a kadar devam edecek. Bugün yapılacak olan kabine toplantısında ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koranavirüs yasaklarıyla alakalı birer sunum gerçekleştirecekler.

Yılbaşını kutlamak isteyen vatandaşların engellenmesi için yeni tedbirlerin de gündeme geleceği kabine toplantısında özellikle kiralık villalarda ve otellerde yılbaşı kutlanmasına yönelik düzenlenecek partilerin engellenmesi için yeni kararlar alınacak. Bilim Kurulu'nun tavsiyelerine göre alınacak olan bu yeni kısıtlamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulacak.

KORONAVİRÜS AŞISININ PLANLAMASI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK!

Kabine toplantısının bir diğer gündem maddesi de koronavirüs aşısı olacak. Tüm ülkenin aşı olması için hangi çalışmaların yapılması gerektiğine karar verilecek. Ayrıca gerektiği kadar koronavirüs aşısının temini için de hareketegeçilecek. Bunun yanında yerli aşı çalışmalarındaki son durumlar da masaya yatırılacak.

REFORMLAR MASAYA YATIRILACAK!

Koronavirüs gündeminin dışında bir diğer gündem maddesi de ekonomik ve hukuki reformlar olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu reformların bir an önce gerçekleşmesi için talimatını ilgili bakanlara vermişti. Bu reform çalışmalarında son durumlar hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de birer sunum yapacaklar.

Öte yandan dış politika da ana gündem maddesi olarak konuşulacak. Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile yaşanan kriz ve Libya'da Hafter'in Türkiye'yi tehdit etmesi görüşülecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün Libya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmişti. Bu ziyaret ile alakalı olarak kabine toplantısında Bakan Akar geniş bir sunum gerçekleştirecek.

isbilgisi.com