Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomi Açıklamalarının Ardından Dolar Kuru Sert Düştü! Dolar Kaç TL Oldu?

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk ekonomisine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk lirası, dolar kuru, faiz ve enflasyon ile alakalı olarak Türkiye'de yaşanan gelişmelere dair önemli tespitler yaparak ülkenin yeni ekonomik hedeflerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından dolar kuru sert bir şekilde düştü.

EKONOMİ 11.11.2020 - 14:51 11.11.2020 - 14:51

AK Parti TBMM Grup Toplantısı umhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan yönetiminde yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada milletvekillerine hitaben gerçekleştirdiği konuşmasında Türk ekonomisindeki değişimleri ve son finansal hareketleri değerlendirerek ülkeni yeni ekonomik hedeflerini kamuoyuna duyurdu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EKONOMİ AÇIKLAMALARI!

Vatandaşlara seslenerek Türk lirası uyarısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımızın Türk lirası kullanmalarını istiyorum. Kendi paramıza önce biz sahip çıkacağız. Yatırım kanalları açıldığında en yük kazancın sağlandığı ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu tüm dünyaya göstereceğiz. Ekonomi yönetimimiz yerli ve diğer yatırımcılarla bir arada olarak tüm yatırım planlamalarına hakim olacaktır.” dedi.

Faiz ve enflasyon ile alakalı olarak da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her zaman söyledik. Faiz sebeptir, enflasyon ise sonuçtur. Faizin enflasyon seviyesinde olması gerekir. İnşallah kısa bir süre içerisinde enflasyonu daha da aşağıya çekeceğiz. İnanıyorum ki çok yakın bir gelecekte yeniden tek haneli enflasyonu konuşmaya başlayacağız. Biz vatandaşımızın alım gücünü korumak zorundayız. Fiyat istikrarını belirleyerek hayata geçirmek Merkez Bankası'nın görevidir. Yeni bakanımız ve Merkez Bankası başkanımız bu yöndem temel yaklaşımlarımızla önemli adımlar atacaklardır.” ifadelerini kullandı.

EKONOMİK VERİLER PAYLAŞILDI!

Ekonomi yönetimindeki değişikliklerin sonuçlarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cuma günü dolar kuru 8,52 TL'ydi. Ekonomi yönetimindeki değişimlerimizin sonucunda 8,09 TL'ye geriledi. Türkiye'nin risk durumu da 450 baz puan düştü. 5 yıl vadeli tahvil faizinde 104 baz puan düşüş gerçekleşerek 12.80 seviyesinde işlem görmeye başladı. Uluslararası yatırımcılar ülkemiz varlıklarına 2.7 milyar dolarlık talep gerçekleştirdiler. Borsa ise Cuma gününden itibaren yüzde 5 yükseldi. Ekonomide karamsar tablo çizenler Türkiye'nin ekonomil gücünü kısa bir süre sonra görecekler.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU SERT DÜŞTÜ!

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk ekonomisine yönelik açıklamalarının ardından dolar kuru hemen tepki gösterdi. 8,10 TL'nin üzerinde işlem gören dolar kuru sert bir düşüşle 7,89 TL'den işlem görmeye başladı. Dolardaki düşüş Türk lirasının açıklamalardan olumlu yönde etkilendiği şeklinde yorumlandı.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@