Türkiye’nin önemli yatırım projelerinden birisi olan Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi için kötü haber geldi. Bir süredir projenin detaylarının tamamlanması bekleniyordu. Projenin tamamlanmasının ardından ihale için süreç başlatıldı. Henüz ihale sürecinde alınan bir karar neticesinde projenin iptaline karar verildi.

Çukurova Havalimanı Projesi Neden İptal Edildi?

Yeni havalimanı projesinin Tarsus bölgesinde bulunan Kargılı Köyü sınırları içerisine yapılması planlanıyordu. Projenin tamamlanması ve hizmete açılmasının ardından hem Adana hem de Mersin için aktif olarak hizmet vermesi bekleniyordu.

Devlet Hava Meydanları tarafından hazırlanan ihale süreci, Günbeton İnşaat-Terminal Yapı ortak girişimi tarafından kazanılmıştı. İhale sonucuna göre 100 milyon Euro kira bedeli sunuldu. Ancak çok geçmeden ihalenin iptal edildiği bilgisi geldi. Merak edilen ihale iptal süreci içerisinde toplam yatırım tutarının 250 milyon Euro olarak hesaplanması ve inşaat maliyetlerinin göz önünde bulundurulması sonucunda ortada bir güvensizliğin hakim olması olarak ifade edildi.

İki taraf arasında yapılan değerlendirmelerde bir inşaat maliyet farkının olduğu belirlendi. Hazırlanan ihale iptal kararı kısa süre içerisinde tüm gerekçeleriyle birlikte Ulaştırma Bakanlığı’na da bildirildi. Daha önce görev alan Ulaştırma Altyapı Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu, ihale sürecinden ve yaşananlardan haberdar olduğunu dile getirerek iptal sürecine onay verdi. Böylece çok beklenen havaalanı projesi iptal edilmiş oldu.

İhaleyi kazanan şirket ise konu hakkında açıklamalarda bulundu. İhale sürecinde tüm yönetmeliklere uyduklarını ve en yüksek teklifi vererek süreci kazandıklarını ifade etti. İhalede kaynaklanan sorun ve yaşanan süreçten kendilerinin sorumlu olmadıklarının altı çizildi.