Ana Sayfa GÜNDEM Cücelere Müjdeli Haber

Cücelere Müjdeli Haber

Cüceler yüzde 40 ve üzerinde engelli raporu alabilirse engelli hasta sınıfına girecekler.

9
0
Paylaş

Cüceler, her ne kadar ağır genetik bir hastalık olsa da ülkemizde dahil olmak üzere bütün dünyada engelli statüsünde yer almıyor. Bu noktada örnek teşkil edecek olan çok önemli bir karar çıktı. Kamu Denetçiliği Kurumu bu noktada yapmış olduğu çalışmalarında halk arasında genellikle cücelik denilen akondroplazili kişilerin engelli sınıfına alınarak kendilerine pozitif ayrımcılıkların yapılabilmesi için çalışmalar yaptığı ortaya çıktı.

Hükümet son iki senedir Kamu Denetçiliği Kurumu aracılığıyla birlikte yürütmüş olduğu ve tarihe geçen çalışması ise mutlu sonla bitti. Cüceler son yapılan çalışmalarla beraber artık engelli statüsüne geçti. Yönetmelik %40 oran ile tanımlandı. Cüceler bu noktada artık bütün sosyal haklardan faydalanabilme imkanına sahip olacak.

2016 yılında KDK’ya yaşanan mağduriyetlerinin giderilebilmesi için yapılmış olan başvurunun sonrasında hükümette harekete geçti. Cüceler bu başvurunun incelenmesiyle beraber artık engelli statüsüne kavuştu ve erken emeklilik gibi imkanlardan faydalanabilmeye sahip olacak. Cüceler genellikle fiziksel nedenlerinden dolayı iş bulma noktasında sorun yaşıyordu. Bu değişimle beraber artık e-KPSS hakkını da elde ettiler. Bu yüzden hem kamuda hem de özel her yerde zorunlu istihdam imkanına sahip oldular.

Cüceler engelli kadrosu bulunan yerlerde de çalışma imkanına sahip olacaktır. Aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı cücelerin engelli maaşına da bağlanmasına imkan verecek. Bunun yanı sıra vergi indirimi, doğum yardımı, engelli araç ve ÖTV indirimi gibi imkanlarda sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here