Ana Sayfa TEKNOLOJİ Çocuk Videolarında Yorum Bölümü Olmayacak

Çocuk Videolarında Yorum Bölümü Olmayacak

Youtube çocuk videolarında artık yorumlara izin vermeyecek. Youtube şikayetler üzerine böyle bir karar aldı.

7
0
Paylaş

Dünya genelinde en popüler video paylaşma sitelerinden birisi olan YouTube, çocukların yer aldığı videolarda kötü yorum yapan kişileri engelleyebilmek için bu videolarda yer alan yorum bölümünü devre dışı bırakma kararı verdi.

YouTube’un yapmış olduğu açıklamaya göre geçtiğimiz hafta pedofili hastası olan kişilerin çocukların olduğu videolara uygunsuz şekilde yorumlar bıraktığının haberlerinin gelmesinin üzerine bütün bu çocuk videolarında yorum bölümlerini devre dışı bırakmaya karar verdiğini belirtti. Şirket söz konusu olan bu süreci geçtiğimiz hafta başlattı ve işlemin tamamlanmasının birkaç ay kadar süreceği düşünülüyor.

AT&T, Nestle ve Epic Games gibi dünya genelinde tanınmakta olan firmalar çocuk videolarının altında bu tarz uygunsuz yorumların ortaya çıkmasından sonra YouTube üzerinden verdikleri reklamlarını geri çekme kararı almıştı. Yapılan açıklamalarda sadece çok az kanalın çocuk videolarının altında yer alan yorumları aktif bir biçimde izledikleri takdirde açık tutmalarına izin verildi. Aksi takdirde yani bu kanallarda da bu şekilde problemler olduğu takdirde kanallardaki yorum bölümü kapanabilir.

YouTube’a üst düzey yönetici olarak görev yapan Susan Wojcicki ise Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu duyurusunda hiçbir şeyin genç insanların güvenliğini temin etmekten daha önemli olmadığını vurguladı. Yorumların kapatılmasına ise bazı Youtube kanal sahipleri olumsuz bakıyor olsa da özellikle çocukların güvenliğini ve psikolojik sağlığını korumak için yapıldığından dolayı birçok kişi tarafından olumlu karşılandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here