Çocuk sahibi olanlar için 300, 400, 600 TL destek ödemeleri devam ediyor. Sosyal devlet destekleri doğrultusunda çocuğu olanlara devlet tarafından ödemeler PTT hesaplarına yatıyor. Siz de kimliğinizle en yakın PTT şubesine giderek ödemenizi alabilirsiniz.

Çocuk parası, sosyal devlet anlayışı doğrultusunda tüm annelerin hesaplarına yatırılıyor. Böylece anneler, çocuk sahibi olduklarında ilk masrafları için ciddi bir destek almış oluyor. Yeni doğum yapan tüm anneler SGK tarafından PTT’ye adınıza yatırılan ödemeden faydalanabilir.

2015 yılında uygulamaya giren çocuk parası, günümüzde de T.C. vatandaşı tüm anneler için ödenmeye devam ediyor. E-devlet üzerinden çocuk parası başvurusu yaparak siz de anında ödemenizi alabilirsiniz.

ÇOCUK PARASINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Çocuk parası başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. turkiye.gov.tr adresine şifrenizle giriş yapınız. ‘’Çocuk parası’’ araması yaparak sistemden başvurunuzu hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer e-devlet üzerinden başvuru yapamıyorsanız size en yakın PTT şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

ÇOCUK PARASI ŞARTLARI NELERDİR?

cocuk-sahibi-olanlar-dikkat-300-400-600-tl-destek-ptt-hesabina-adiniza-yatacak-hemen-basvurun (2)

Çocuk parası almak için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. 15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için çocuk parası başvurusu yapılabilir.

ÇOCUK PARASI NE KADAR?

Çocuk parası miktarı, çocuk sayısına göre değişmektedir. Güncel çocuk parası yardım miktarları şöyledir:

  • 1. çocuk için 300 TL
  • 2. çocuk için 400 TL
  • 3. çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

ÇOCUK PARASI NEREYE YATIRILIR?

Çocuk parası, sizin adınıza PTT hesabına yatırılır. T.C. kimlik kartınızla PTT şubelerine giderek ödemenizi nakit olarak alabilirsiniz.

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

ÇOCUK PARASI NE ZAMAN YATIRILIR?

Doğum gerçekleştikten sonra takip eden ayın 25’ine kadar ödeme yatırılır.

ÇOCUK PARASI KAÇ DEFA ÖDENİR?

Çocuk parası her çocuk için 1 defa ödenir. Çocuk sayısına göre ödeme miktarı değişir.

Doğum gerçekleştikten sonra siz de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımdan faydalanabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız yeterlidir.