Devlet tarafından ailelere, öğrencilere, kadınlara ve ihtiyaç sahibi milyonlarca vatandaşlara destek ödemeleri yapılmaya devam ederken özellikle de Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaklaşması bu destek ödemelerinin çok daha kapsamlı hale getirilmesini sağlamıştı. Devlet tarafından sağlanan destek ödemeleriyle ilgili duyuru bu defa kadınları yakından ilgilendiriyor. Her geçen gün artan destek ödemeleriyle ilgili son hamle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'dan geldi. SGK tarafından yapılan dikkat çekici açıklamada 2023 doğum parasından bahsedildi. 

2023 DOĞUM YARDIMI NE KADAR?

Geçtiğimiz dönemlerde arttırılan doğum parasının ardından birçok kadın konuyla ilgili araştırmalar yapmaya başladı. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem maevi anlamda Türkiye'nin yaralarının kanamasına neden olurken ekonomik anlamda da deprem bölgesindeki vatandaşların büyük bir zora girmesine neden oldu. Deprem bölgesindeki vatandaşlar acil nakit paraya ihtiyaç duyarken devlet tarafından birçok destek ödemesi açıklandı. 

Devlet deprem bölgesindeki vatandaşlar için yeni destek ödemesi paketlerini açıklamaya devam ederken birçok kişi annelere ödenen doğum parası ödeneğini merak etti. Konu araştırması yapılmaya devam ederken detaylar birçok kişi tarafından araştırılmaya devam ediyor. Doğum yapan anneler doğum parasını araştırıyor. İşte doğum parası 2023 ödemeleri ile ilgili detaylar ve hesaplamalar...

Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar

2023 DOĞUM YARDIMI

Asgari ücret oranının 5 bin 500 TL'den 8 bin 500 TL'ye yükselmesinin ardından  en düşük doğum izni parası da yapılan son hesaplamalar sonucunda yükselmiş oldu. Hem doğumdan önce hem doğumdan sonra toplamda 112 gün izin kullanma hakkına saip olan anneler için aynı zamanda rapor alma hakkı da vardır. Bahsi geçen rapor parası hesaplamasında günlük çalışma ücreti ile izin kullanılan gün sayısın çarpılması gerekmektedir. 

dogum-yardimi-OSBp (1)