Citibank'tan Dolar İçin Dünyayı Sarsacak Tahmin! Dolar Ne Kadar Değer Kaybedecek?

Dünyanın önemli finans kuruluşlarından birisi olarak gösterilen Citibank tarafından yapılan son değerlendirmede doların 2021 yılında büyük miktarda değer kaybı yaşayacağı ifade edildi. Dolardaki değer kaybının ana nedeninin ise koronavirüs aşısı olacağı belirtildi. Bankanın son dönemlerde yapmış olduğu dolar değerlendirmelerinin neredeyse tamamının çıkmış olması ise yapılan son tahmini farklı bir boyuta taşıdı.

EKONOMİ 17.11.2020 - 11:42 17.11.2020 - 11:42

ABD merkezli finans kuruluşu Citibank son dönemlerde finans piyasalarına yönelik tahminleri ve bu tahminlerin çok büyük bir çoğunluğunun gerçekleşmesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Citibank'ın son değerlendirmesinde ise dolar için felaket senaryosu yazıldı. Buna göre koronavirüs aşıları dolarda ciddi miktarda değer kaybına neden olacak.

DOLAR YÜZDE 20 DEĞER KAYBEDECEK!

Citibank'ın son değerlendirmesinde 2021 yılında doların yüzde 20'lik bir değer kaybı ile karşı karşıya kalacağı bildirildi. Bankanın son raporunda, “Sonucu etkili olan, güvenilir ve geniş kitlelerce kolay ulaşılabilen koronavirüs aşıları piyasa sürüldüğünde doların aşağı yönlü olan ivmesi katlanacaktır. Dolar endeksinde çok büyük düşüşler meydana gelecektir.” denildi.

Dolar ile alakalı olarak değerlendirmelere devam edilen Citibank raporu şöyle sürdü:

“Dolardaki düşüş trendinin hızlanmasının ekonomik sonuçları çok yaralayıcı olacaktır. 2021 yılında yüzde 20'ye varacak bir değer kaybını yaşayacak olan dolar dünya ekonomisinde sarsıcı bir ekti bırakacaktır.”

KORONAVİRÜS AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM!

Koronavirüs aşısı ile alakalı olarak son dönemlerde çok önemli bilgiler gelmeye başladı. Geçtiğimiz hafta ABD'in dünyaca bilenen ilaç şirketlerinden olan Pfizer ve onun Alman ortağı BionTech RNA bazlı koronavirüs aşısının yüzde 90 oranında başarı sağladığını açıklamışlardı. Dün ise aşı şirketi Moderna koronavirüs aşısında yüzde 94,5 başarı sağlayan bir aşı geliştirdiklerini duyurdu. Aylar öncesinden ise Rusya'nın başarıya ulaşan aşı çalışmaları devam ediyor. Çin'in koronavirüs aşısı için ise Türkiye'de insan testleri sürüyor.

isbilgisi.com