Ana Sayfa GÜNDEM Çipli Kimlik Kartları Hayatımızı Değiştirecek

Çipli Kimlik Kartları Hayatımızı Değiştirecek

Çipli kimlik kartları pek çok alanda kullanılacak. Atm’den para çekme sağlık hizmetleri gibi alanlarda çipli kimlikler yer alacak.

14
0
Paylaş

Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm ofisinin yeni projelerinden bir tanesi olan dijital kimlik kartlarına sertifika eklenecek. Yeni kimliklerde elektronik ortamda dokümanlara imzalar atılabilecek ve çok farklı işlemlerde çipli kimlik kartları kullanılabilecek.

Atmlerden para çekme ödeme yapma noter ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilme gibi hizmetlerde çipli kimlik kartları üzerinden verilebilecek. Şu anda Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm ofisinde çipli kimlik kartlarına özel olarak çalışmalar devam ediyor. Kullanımının kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor.

Kamu kurumlarının ve özel sektörün kimlik kartlarıyla entegrasyonu sağlanması üzerine bankacılık noter tapu sağlık ve sigorta işlemleri için çipli kimlik kartları kullanılabilecek. Ayrıca kimlik kartı üzerine yükleme çalışmaları tam gaz devam ediyor. Elektronik sertifika ile toplam sertifikanın da arttırılması planlanıyor. Böylece elektronik ortamda imzalar atılabilecek.

Çipli kimlik kartları dijitalleşmeye ve teknoloji uygun şekilde üretiliyor. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine sonuçlarına göre 31 Aralık 2018 tarihinde Türkiye’nin toplam nüfusu 82 milyon civarında elektronik sertifika sayısı ise 3milyon 628 bin 121 olmuş durumda.

Bankalarla Anlaşma Yapılacak

Bankalarla yapılacak olan anlaşmalar ile beraber elektronik ortamda da çok sayıda e-imza atılabilecek ayrıca bankadan para çekmek için herhangi bir şekilde banka kartı ya da Kredi kartınıza ihtiyacınız olmayacak. Para göndermek ve para almak için çipli kimlik kartları tam anlamıyla işimize yarayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here