Türkiye'de yoğun bir şekilde kullanılmaya hazırlanan Çin'in Sinovac firmasının koronavirüs aşısı ile alakalı gelişmeler yakında takip ediliyor. Tüm dünyada bu aşı için deneyler yapılıyor. Yapılan bu deneylerin sonuçları da dönem dönem kamuoyu ile paylaşılıyor. Peki Çin'in koronavirüs aşısı ölümcül salgına karşı etkili mi?

ÇİN AŞISI BREZİLYA'DA SINIFI GEÇTİ!

Sinovac koronavirüs aşısı için açıklanan son deney haberi Brezilya'dan geldi. Brezilya'da uygulanan aşının yüzde 78 oranında koronavirüse karş başarılı olduğu bildirildi. Brezilya ilaç kurumunun bu sonuçla beraber Sinovac aşısına onay vereceği açıklandı. Bu şekilde Çin aşısı bir ülkede daha sınıfı geçmiş oldu.

TÜRKİYE 50 MİLYON DOZ AŞI ALACAK

Türkiye, Çin'den 50 milyon doz koronavirüs aşısı almak için anlaşma imzalamıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu aşının koruyuculuk oranını ise yüzde 91,25 olarak açıklamıştı. Aşılar geçtiğimiz hafta Çin'den Türkiye'ye getirilmeye başlandı. Yaklaşım 9 milyon vatandaş ilk aşamada bu koronavirüs aşısını olacaklar.

Koronavirüs aşısı ile alakalı güvenilirlilik tartışmaları yapılırken Brezilya'dan gelen olumlu sonuçlar Türkiye'de bu aşıya karşı oluşan önyargıları da ortadan kaldırmaya başlayacak. Dünya genelinde çok sayıda ülke Çin aşısı ile koronavirüse karşı önlem almaya hazırlanıyor.

isbilgisi.com