Çin, koronavirüs nedeniyle 2023 Asya Futbol Kupası ev sahibi olarak çekildi

Futbol yetkilileri Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Pekin’in katı sıfır COVID-19 stratejisinin ülkenin spor hedeflerine başka bir darbe indirmesiyle Çin’in 2023 Asya Kupası’nın ev sahibi olarak son koronavirüs salgını nedeniyle çekildiğini söyledi.

Çin’deki yetkililer, hızlı kilitlenmeler ve toplu testler de dahil olmak üzere virüsü tamamen ortadan kaldırmak için bir strateji izliyorlar ve Şanghay’daki milyonlar bir aydan fazla bir süredir ağır kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı.

Ancak çoğu ülke COVID-19 ile yaşamaya geçtiğinden, şu anda küresel olarak nadir görülen önlemler, spor etkinliklerine ev sahipliği yapmayı büyük bir zorluk haline getirdi.

Eylül ayında Hangzhou’da düzenlenecek olan Olimpiyat büyüklüğündeki Asya Oyunları bu ayın başlarında ertelenmişti ve Cumartesi günü Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Çin’in Asya Kupası’na ev sahipliği yapmayacağını söyledi.

Çinli futbol yetkilileri, AFC’ye gelecek yıl Haziran ve Temmuz aylarında 10 şehirde düzenlenecek olan 24 takımlı yarışmaya ev sahipliği yapamayacaklarını bildirmişti.

Yönetim organı yaptığı açıklamada, “AFC, (Çin) ev sahipliği haklarından vazgeçmesine yol açan COVID-19 pandemisinin neden olduğu istisnai koşulları kabul ediyor.” Dedi.

Turnuvayı organize edenlerin “bu çok zor ama gerekli kararı turnuvanın ortak çıkarları için” verdiklerini de sözlerine ekledi.

Asya Kupası her dört yılda bir düzenlenir. Katar 2019’daki son yarışmayı kazandı. Çin, Asya Kupası’nı ikinci kez sahneye koymuş olacaktı. Ev sahibi takımın finalde Japonya’ya 3-1 yenildiği 2004’te ev sahipliği yaptı.

Büyük spor etkinliklerinin kaybı, küresel imajını Pekin’deki 2008 Yaz ve 2022 Kış Olimpiyatları gibi bir dizi göz kamaştırıcı gösteriyle parlatmış olan iktidardaki Komünist Partiye bir darbe oldu.

Şubat ayında virüs açısından güvenli, kapalı döngü bir Pekin balonunda düzenlenen bu yılki Kış Olimpiyatları dışında, dünyanın en kalabalık ülkesi, 2019’un sonlarında Wuhan’da COVID-19’un ortaya çıkmasından bu yana neredeyse tüm etkinlikleri iptal etti veya erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.