Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketlerince Esnaf ve Sanatkarlara Kredi Kullandırılmasına Dair Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar göre Halkbankası'nın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla veya doğrudan olarak esnaflara kullandırdığı krediler ile 2021 yılı içerisinde esnaflara kullandırılacak kredilerde yüzde 50 faiz indirimi yapılacak.

YÜZDE 50 FAİZ İNDİRİMLİ VE FAİZSİZ KREDİ FIRSATI!

Yayımlanan karara göre yüzde 50 faiz indirimi yapıldığı gibi bazı esnaflara faizsiz kredi de kullandırılabilecek. Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaflar arasında Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olanlar faizsiz kredi kullanabilecekler. En az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olanlar ve son 1 yıl içerisinden işletme kurduklarını belgeleyenler daha önceki kredileri ve 2021'de kullanacak oldukları krediler için faiz ödemeyecekler.

KREDİ KULLANIP DÖVİZ ALINAMAYACAK!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında verilen desteklerin ve uygun faizlikredilerin döviz alımlarında kullanılmasına dair yaşanan olumsuz durumun engellenmesi için de bir karar alındı. Buna verilecek olan indirimli kredilerin veya faizsiz kredileri faaliyet dışında kullanılmayacağına, döviz alımı yapılmayacağına, yüksek riskli finansal araçlara yatırılmayacağına, başka bir kredi borcuna verilmeyeceğine, herhangi bir yatırımda harcanmayacağına dair taahhütname alınacak.

KİMLER YARARLANAMAYACAK?

Halkbank tarafından verilecek olan yüzde 50 faiz inidirmli veya faizsiz kredilerden ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak hesaplarda borcu bulunanlar ve kredi yapılandırması yapıp borcunu ödemeye devam eden esnaflar yararlanamayacaklar. Bu esnaflara indirimli kredi imkanı verilmeyecek. Ayrıca karar kapsamında son 1 yıllık süreç incelenerek esnaflara yılda iki defa indirimli kredi kullandırılabilecek. Son 5 yıl içerisinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarından faiz ve hibe desteği alan esnaf ve sanatkarlar aynı işletme iöin faiz indirimlerinden yararlanamayacaklar. KOSGEB'in Acil Destek kredisi bu kapsamın dışında tutulacak.

isbilgisi.com