Türkiye'de ekonomik göstergelerin negatif dalgalanmaya maruz kalmasının ardından vatandaşlar dolar ve altın fiyatlarına çok daha fazla önem vermeye başladılar. Bu konudaki gelişmeleri takip eden vatandaşlar ekonomistlerin değerlendirmelerini de merak ediyorlar. Son günlerin en dikkat çeken ekonomistlerinden olan Selçuk Geçer dolar ve altın üzerine yeni tahminlerini ve bunların gerekçelerini açıkladı.

GRAM ALTIN 400'LÜ RAKAMLARA DAHA DÜŞMEZ!

Gram altında artık 400'lü rakamların görülmeyeceğini söyleyen Selçuk Geçer, “Gram altın 500 TL'yi gördü bundan sonra 400'lü seviyeleri zor görürüz. Yeni teşvik paketleri altının yükselişini tetikleyecek. Büyük patlamalara hazırlıklı olunması gerekir. Bir anda altının ons değerini 2.000 doların üzerinde görebiliriz. Hatta 2.100 doları zorlayan bir ons altın önümüze çıkabilir.” dedi.

2.300 DOLARI HEDEFLEYEN ONS ALTIN GÖRECEĞİZ

Ons altının kısa bir süre içerisinde hızlı bir yükselişe geçeceğini söyleyen Selçuk Geçer, “Dolar kuru bu seviyede kalırsa ve ons altın da 1.960 dolar seviyesine ulaşırsa bu gram altının 540 TL olması demek olacak. Hem Avrupa cephesinde hem de ABD cephesinde teşvikler beklentilerin üzerinde olursa 2.300 doları hedeflemiş bir ons altın olacak. Bu yükseliş hareketi başlarda gram altının 600 TL'nin üzerine kendisini attığını göreceğiz. Altın fiyatlarında çok yakın bir zamanda çok ciddi bir yükseliş ile karşı karşıya kalacağız.” ifadelerini kullandı.

ALTIN FİYATLARI YİNE REKOR KIRACAK!

Teşviklerin altının yükseliş hızını arttıracağını iddia eden Selçuk Geçer, “Hem Avrupa'nın hem de ABD'nin açıklayacakları teşviklerin büyük kısmı vatandaşlarına gidecek. Vatandaşlar aldıkları bu paranın yarısını harcıyorlarsa yarısını da tasarruf olarak değerlendirecekler. Tasarrufa yönlenen paranın büyük bir kısmı da altın yatırımı haline dönüşecek. Onun için teşvik haberlerinin söylentisi bile ons altını yükseltiyor. Teşvikler somut bir şekilde açıklanırsa o zaman ons altını durdurmak mümkün olmayacak. Bir yandan küçük yatırımcılar diğer taraftan ise büyük yatırımcılar altına yönelecekler ve biz o günlerde yeni rekorlar kıran altından bahsedeceğiz.” şeklinde konuştu.

DOLAR 17 TL'YE ÇIKABİLİR!

Dolar kuru üzerine de bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer, “Türkiye ekonomisi her geçen gün biraz daha sıkıntılı yere doğru ilerliyor. Bir yandan pandemi nedeniyle ekonomilerin yavaşlaması yaşanıyor diğer taraftan ise iç ekonomik sorunlar büyüyor. Dolar kurunda çok sert hareketler göreceğiz. Dolar belki de 17 TL'ye çıkacak. 2019 Ağustos ayında 3,5 TL olan 7,5 TL'ye yükselmişti. Yine aynısı olacaktır.” dedi.

isbilgisi.com