Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

Tarih boyunca ülkelerin dışa bağımlılığını azaltmak amacı ile uygulanan stratejilerin başında gelen üretim artışı, yeni dönemde de önemini korumaya devam ediyor. Özellikle Rusya - Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte emtia varlıklarının artan fiyatları, bu stratejinin ne derece önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. 

Ülkemiz topraklarında yapılan üretimin büyük bir bölümünü oluşturan tarımsal faaliyetler, uzun süredir devlet tarafından da desteklenerek önemli noktalara ulaştı. Rusya- Ukrayna savaşının bazı tedarik problemlerine sebep olmasından sonra çiftçiye verilen birçok destekte düzenlemeye giden ve hem hizmet kapsamını genişleten hem de mevcut desteklere yenilerine ekleyen hükümet yetkilileri, ülke ekonomisine ve dolayısı ile de üretici bütçesine önemli dokunuşlar yaptı. 

Geçtiğimiz haftalarda çiftçiye verilecek olan mazot ve gübre desteklerinin artırılması ve ödeme tarihlerinin öne çekilmesi tarımsal alanda önemli bir gelişme olarak değerlendirilirken dün çiftçileri yakından ilgilendiren bir gelişme daha yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri konusunda vermiş olduğu yeni karar Resmi Gazete’de yayınlandı. 

DESTEK TUTARI ARTIRILDI!

ciftcilere-mujdeli-haber-resmi-gazetede-yayinlandi-tarim-yatirim-desteklerinde-artisa-gidildi

Dün milyonlarca çiftçiyi yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ ile Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete’nin yeni sayısında yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. 

Resmi Gazete’de yayınlanmış olan tebliğe göre hibeye dayalı proje tutarı üst limitlerinin güncellendiği bilgisi kaydedildi. Buna göre yeni tesis niteliğindeki başvurular için üst limit 5 milyon TL’den 7 milyon TL’ye yükseltildi. Kısmen gerçekleştirilmiş olan yatırımların tamamlanması amacı ile yapılan başvurular için üst limit 3,5 milyon TL’den 5 milyon TL’ye, teknoloji yenileme ve modernizasyon niteliğinde olan başvurular için ise üst limit 3 milyon TL’den 4 milyon TL’ye yükseltildi. 

DESTEK İÇERİKLERİ BELLİ OLDU!

Resmi Gazete’de yayınlanmış olan tebliğ ile üst limitlerinin artırıldığı açıklanan tarım yatırım desteklerinin içerikleri, şu şekilde sıralandı:

  • A iş planı için üst limit: 500 bin TL
  • B iş planı için üst limit: 1 milyon TL