CHP'nin İş Bankası Hisselerinin Hazineye Devri Hakkında Ali Babacan'dan Çok Çarpıcı Yorum!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, CHP'nin İş Bankası hisselerinin Hazine'ye aktarılması ile alakalı olarak önemli açıklamalar yaptı. Eski Başbakan yardımcılarından olan Ali Babacan, aynı konunun geçmişte iki defa önlerine geldiğini ama böyle bir hisse devrinin Türkiye'ye ekonomik olarak büyük zarar vereceği için gerçekleştirmediklerini söyledi.

BANKACILIK 25.05.2020 - 23:16 25.05.2020 - 23:16

Siyaset ve ekonomi dünyasının birinci gündem maddesinde CHP'nin İş Bankası'nda bulunan hisseler yer almaya devam ediyor. AK Parti hükümetlerinde ekonomiden sorumlu olarak görev yapmış ve Başbakan Yardımcılığı makamında bulunmuş siyasetçilerden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da CHP'nin İş Bankası hisselerinin Hazine'ye aktarılması tartışmalarına dahil oldu.

HİSSELERE EL KOYMAK ANAYASAYA AYKIRI

Geçmişte aynı konunun iki defa önlerine geldiğini söyleyen Ali Babacan, “Biz görevdeyken CHP'nin İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devri konusu bizim önümüze iki defa geldi. Bu konuda bize baskı da yapıldı. Hukukçu arkadaşlarımıza konuyu incelettik ve bir rapor hazırttık. O rapora göre CHP'nin İş Bankası hisselerinin Hazine'ye CHP'nin rızası olmadan aktarmak Anayasa'ya aykırı bir durum teşkil ediyor.” dedi.

YABANCI YATIRIMCI ÜLKEDEN KAÇAR!

CHP'nin İş Bankası hisselerinin devlet yönetimine geçmesi girişimlerini geçmişten yaşananlarla yorumlayan Ali Babacan, “Mesele zaten önce Anayasa'ya aykırı bir durum. Bunu yaparsanız miras hukuku ve mülkiyet hukuku kaidelerini çiğnemiş oluyorsunuz. Buna siyasi sebeplerle dokunursanız zaten geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşırsınız. Böyle bir karardan sonra kimse mülkiyet hukukuna inanmaz. Yabancı yatırımcının panikle ülkeden kaçmasına, yeni yatırımcıların ülkeye kaynak sokmasına engel olursunuz. Bu bir felaketin başlangıcı olur” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞTE İKİ DEFA CHP'NİN HİSSELERİNE EL KOYMAYI ENGELLEDİK

Konunun çok hassas olduğunu ve sonuçları gereği Türkiye'ye büyük zararlar vereceğini söyleyen Babacan, “Böyle bir karar yurt dışında Türkiye'yi onun bunun malı keyfiyetle el koyan bir ülke durumuna düşürür. Biz tüm bu gerekçeleri belirterek geçmişte rapor haline getirip Bakanlar Kurulu'na sunduk. O zamanlar bu girişimleri engelledik. Bu şekilde Hazine'ye devir geçmişte iki defa yapıldı. İkisi de darbe dönemlerinde oldu. Türkiye piyasalara ve yabancı yatırımcılara güven vermeli üçüncü dünya ülkesi olma yolunda yönünü çevirmemeli.” dedi.

isbilgisi.com