Cezayir Cumhurbaşkanı Tebboune ikili işbirliğini görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret edecek

Cezayir Büyükelçiliği’nden Cuma günü yapılan açıklamaya göre, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdelmadjid Tebboune, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 16-17 Mayıs tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Ziyaret sırasında iki cumhurbaşkanı, ikili işbirliğini ve uluslararası gelişmeleri geliştirmenin yollarını tartışacak.

“Geleneksel dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştirme ortak niyetiyle kanıtlanan iki ülke arasındaki ilişkiler ve ortak çıkarları ilgilendiren tüm uluslararası konularda diyaloğu güçlendirmenin yolları, iki ülke arasındaki düzenli toplantılarda kendini gösteriyor. ” resmi açıklama okundu.

İkili ticaretin son yıllarda önemli ölçüde arttığını, siyasi ilişkilerin mükemmelliğini ve her iki ülkenin örnek bir ortaklık kurma niyetini yansıttığını da sözlerine ekledi.

Açıklamada, bu ziyaret sırasında her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk oturumuna başkanlık edeceği belirtildi.

Bu oturum, her iki devlet başkanına ikili işbirliğini değerlendirme fırsatı ve bu işbirliğine yeni bir ivme kazandırma olanaklarını sağlayacaktır.

Bu oturum aynı zamanda iki ülkeyi birbirine bağlayan stratejik ortaklığın daha da yoğunlaştırılmasına ve bu ortaklığa nitelikli bir dinamizm kazandırılmasına yönelik çabaların seferber edilmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.