Ana Sayfa TEKNOLOJİ Cep Telefonlarına Yüzde 50 ÖTV Uygulanacak

Cep Telefonlarına Yüzde 50 ÖTV Uygulanacak

Cep telefonları üzerinden alınan ÖTV yüzde 25 seviyesinden yüzde 50’ye çıkıyor.

13
0
Paylaş

Cep telefonu kullanıcılarını üzecek bir haber geldi. Cep telefonlarında ÖTV ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Meclise sunulan yasa teklifi ile kitap Gazete ve dergilerde KDV sıfırlanırken cep telefonlarında %50 ÖTV uygulamasının önü açılmaya başlandı.

Yurtdışından getirilen Akıllı telefonlarda 100 de 25 oranında ÖTV vergisi alınıyordu. Yasanın onaylanması durumunda ise bu rakam %50 ye kadar çıkacak. 2400 TL den fazla olan cep telefonları için vergi yüzde 25’ten %50 ye kadar çıkacak. Hükümete özel tüketim vergisinin yüzde elliye kadar çıkarılması için yetki verildi.

Yüksek Fiyatlı Telefonları Kapsayacak

Bu durum yüksek fiyatlı ve ithal edilen akıllı telefonları kapsıyor. 2400 TL nin üzerinde ve yurt dışından gelen telefonlar için ÖTV nin %50 olması önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.

ÖTV belirli mal ve ürünler de Avrupa Birliği uyum çerçevesinde kanun değişikliği ile gündeme gelmiş ve 2002 yılında kabul edilmiştir. Bu verginin uygulanmasındaki amaç gelir etmekten daha ziyade lüks sağlığa zararlı ve çevreye zararlı mallara uygulanmasıyla tanınmıştır. Yani alkol sigara mücevher kürk gibi ürünlerde özel tüketim vergisi çok daha yüksektir.

Cep telefonları için özel tüketim vergisinin %50 olması durumu şu an için sadece mecliste bekliyor. İlerleyen günlerde bu konuyla alakalı yeni güncellemeler geldiği zaman haber sitemizde bulabileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here