Yoğun ve tempolu iş hayatları, günümüzün olumsuz ekonomik şartları karşısında vatandaşların özel hayatlarını dahi ele geçirmeye başladı. Son bir yıldır Türk Lirası’nın değer kaybı yaşıyor olması sebebi ile mevcut bütçeleri ile geçinmekte zorlanan birçok vatandaş fazla mesai ya da ek iş seçeneklerine başvurarak aylık kazançlarını yükseltmeye çalışıyor. 

Çalışan sayısının giderek arttığı şu günlerde iş dünyasından gelen mobbing şikayetleri de artmaya başladı. Kimi zaman kadınların kimi zaman ise cinsiyet fark etmeksizin birçok çalışanın iş yerlerinde büyük bir baskı ile karşı karşıya kalması, durumun mahkeme koridorlarına kadar taşınmasına sebebiyet verdi. Ek olarak son dönemlerde artan maliyetler sebebi ile işçilerini işten çıkarmak isteyen işverenlerin sayıları da artmaya başladı. Bu noktada özellikle çalışanlara haklarını yedirmemeleri adına yol gösteren Avukat Ekrem Akdemir, önemli bilgiler verdi. 

“MOBBİNGE UĞRARSANIZ YASAL YOLLARA BAŞVURUN!”

calistigi-is-yerinde-baskiya-ugrayanlar-dikkat-uzman-isim-hakli-cikabilmeniz-adina-izlemeniz-g (2)

Çalışanların işverenleri ya da yöneticileri tarafından mobbinge uğradıklarını fark etmeleri ile birlikte yasal yollara mutlaka başvurmaları gerektiğini ifade eden Akdemir, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “İşçilere karşı kötü davranışların mobbing olarak değerlendirilebilmesi için ilgili davranışların sürekli ve sistematik olması gerekir. Örnek olarak yüksek sesle konuşma, çalışanın izole ettirilmesi, özel hayata karışma, psikolojik baskı, yapılan işleri beğenmeme ve iş tanımından daha fazla iş yükleme gibi birçok olumsuz davranıl, mobbing olarak değerlendirilir.”

ŞOK bayram için dev indirim ŞOK bayram için dev indirim

“MOBBİNGE UĞRAYAN İŞÇİ TAZMİNAT HAKKINA SAHİPTİR!”

Artan maliyetler sebebi ile işçilerin işten çıkarılmaya başlaması, gündemde sık sık yer almaya başladı. Konuya ilişkin önemli bilgiler veren Akdemir, artan maliyetlerin işçinin sözleşmesinin feshedilmesine sebep olamayacağını, işçinin kendisine dair olan tüm şartları sağlıyor olması durumunda yasal yollara başvurabileceğini ifade etti. Akdemir, konunun mobbing ile bağlantılı olan kısmını şu şekilde açıkladı: “İşveren tazminat ödememek adına işçilere mobbing uygulayabilir. İşçi bu durumda mobbinge maruz kaldığını anlıyor ise işten ayrılıp yasal yollar ile tazminat hakkına kavuşabilir.”