Geliştirdiği istihdam projeleri ve hizmete sunduğu sosyal yardım modelleri sayesinde vatandaşlar tarafından yakından takip edilen kamu kurumlarından birisi olan Sosyal Güvenlik Kurumu, her ya yüzbinlerce vatandaşa emekli maaşı da bağlamaktadır. Sigortalı çalışma hayatlarına sahip olan vatandaşlar için yaşlılık dönemlerini garanti altına alabilmelerini sağlayabilmeleri adına çalışma hayatlarına bağlı olarak hesaplanana maaş miktarlarını hesaplarına aktaran kamu kurumu, bu hizmeti sunabilmek adına bazı şartların sağlanmasını talep etmektedir. 

Değişen sigorta kanunları kapsamında farklı çalışma dönemlerine sahip olan vatandaşların farklı şartları sağlamaları gerektiğini ifade eden Sosyal Güvenlik Kurumu, yaş- hizmet süresi- prim ödemesi başlıklarını dikkate almaktadır. Bu kapsamda belirli bir yaşa erişmiş olan ve diğer şartları da yerine getiren her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, kamu kurumundan emekli maaşı almaya hak kazanmaktadır. 

ÖSYM 2023 DGS tercihlerini almaya başladı ÖSYM 2023 DGS tercihlerini almaya başladı

Zorlu çalışma hayatı kapsamında bazı özel durumları oluşmuş olan vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun erken emeklilik fırsatlarından yararlanabilmektelerdir. Bu kapsamda en bilindik erken emeklilik haklarından olan malulen emekli olma hakkından sonra bir de erken yaşlanma ile erken emekli olmanın mümkün olduğu bildirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu, çok fazla bilinmeyen bu avantajlı hizmetine ilişkin ayrıntıları, kamuoyu ile paylaşmıştır. 

ERKEN YAŞLANMASI TANISINA ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI!

calisma-hayatina-emekli-olabilmek-icin-katlananlar-dikkat-emeklilik-yolu-gorundu-5-yil-daha-er (2)

Sosyal Güvenlik Kurumu 1 Ekim 2008 tarihine kadar sadece SSK’lı olan vatandaşlara tanıdığı erken yaşlanma ile erken emeklilik fırsatını, artık memurlara ve diğer sigortalı çalışanlara da tanımaktadır. Kamu hastanelerinden alınan sağlık raporu ile erken yaşlanma tanısına sahip olan tüm vatandaşlar, 5 yıla kadar erken emekli olabilmektelerdir. 

ERKEN YAŞLANMA İLE ERKEN EMEKLİLİK HAKKI KİMLERE VERİLİR?

Erken yaşlanma tanısı ile erken emeklilik hakkı elde edebilmek için 55 yaşın ve 5 bin 400 günlük prim ödemesinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getirenler, bağlı bulundukları İl Müdürlüklerine dilekçe aracılığı ile başvuru yapabilmektelerdir.