Çalışma Bakanı Bilgin'den Son Dakika 3600 Ek Gösterge Açıklaması.. 3600 Ek Gösterge Ne Zaman Geliyor?

Emekliler ve bazı memurları yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge süreci yıllardır sürüncemede kalmıştı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin sonunda beklenen açıklamayı yaptı!

EKONOMİ 12.08.2021 - 16:10 12.08.2021 - 16:10

6. dönem toplu sözleşmeler ile birlikte memur ve memur emekliler için bazı haklar belirlendi. Sözleşmenin imzalanması ile birlikte pek çok açıdan mali ve sosyal hakların sınırları çizilmiş oldu. Memur ve emekli maaşları merak edilirken 2022 yılının ilk yarısında verilecek zam tutarı yüzde 5 olarak belirlendi. Yılın ikinci yarısındaki zam tutarı ise yüzde 6 olarak açıklandı. 2023 yılı için ise hem ilk hem de ikinci yarısında yüzde 6 oranında zam verilmesi planlanıyor.

Zam oranlarının yanı sıra o dönemde gerçekleşecek olan enflasyon rakamlarının da etkili olması bekleniyor. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme sonrasında mali ve sosyal hakların belirlenmesi üzerine uzun zamandır merak edilen ancak sonuç alınamayan 3600 ek göstergeyi de sorgulamaya başladılar.

3600 EK GÖSTERGEDEN KİMLER FAYDALANACAK?

3600 ek göstergenin gündeme getirilmesinin hemen ardından pek çok çalışanı kapsadığı belirlenmişti. Daha önce belirlenmiş olan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde ek gösterge cetvelinin yeniden belirlenmesine karar verilecek

3600 ek göstergenin hayata geçirilmesi üzerine öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin de sürece dahil olması bekleniyor. Hem memur ve memur emeklilerinin maaşları hem de emekli ikramiyeleri büyük oranda artacak. Maaşların artışı ise bu süreçte maaş miktarına ve çalışanın kıdemine göre değişiklik gösterecek.

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN GELECEK?

2-6

Toplu sözleşmelerde konunun gündeme getirilmemesi tartışmalara neden olmuştu. Aile ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yapmış olduğu açıklamasında sürece yeşil ışık yakmıştı. 3600 ek gösterge süreci için ‘Çalışmanın bu sözleşme süreci içerisinde çözülmesini planlıyoruz’ dediği görülmüştü. Ancak henüz heyecanlandıran süreç hakkında yeni bir açıklama gelmedi.