Ana Sayfa EKONOMİ Çağlanın Kilosu 100 TL’den Satılıyor

Çağlanın Kilosu 100 TL’den Satılıyor

Badem ağaçları çağla vermeye başladı. Ancak yaz meyvesi olan çağla 100 TL olarak satılıyor.

10
0
Paylaş

Ülkemizin birçok bölümünde yoğun kar yağışıyla beraber soğuk hava etkisini korurken Muğla’da Datça ilçesinde yer alan badem ağaçları çağla vermeye de başladı. Çağlalar yılın ilk hasadıyken toptan fiyat olarak 100 TL’den satılıyor.

Muğla’nın Darça ilçesinde yer alan Palamutbükü Mahallesi’ndeki badem ağaçları da çağla vermeye başlamıştır. Badem ağaçları bir yandan çiçek açarken badem ağaçları aynı zamanda görsel bir şölen de oluşturdu. Mahallede hava sıcaklıkları ise son günlerde 20 dereceye kadar gedi. Ağaçlar çağla vermeye de başladı.

Datça ilçesi genelinde geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak toplam 1000 ton çağla üretimi yapıldı. Bu yıl ise hasadın geçtiğimiz yılın yarısı kadar olacağı tahmin edilmektedir. Hava şartları çok sert geçtiği için üreticiler de verimin düşük olduğunu bildiriyor. Verimin düşük olmasıyla beraber çağla fiyatlarının geçtiğimiz yıla göre daha yüksek olması da bekleniyor.

Badem üreticisi olan Şencan Çuhadar yaklaşık olarak bir ay boyunca hasadın devam ettiğini belirtirken kötü hava şartlarından kaynaklı olarak mahsülün de az olduğunu belirtti. Üretici, ürünlerini satmaya başladıklarını da belirtirken geçtiğimiz hafta kilosu 100 TL’den olacak şeilde 4 kilo badem sattıklarını açıkladı. Bu sene ürünlerin geçtiğimiz yılın 4’te 1’i kadar olacağu düşünülüyor. Çağlanın az olmasında etkili olan faktör ise güneşin fazla olamamsıdır. Özellikle fırtına, lodos ve yağmurun etkili olması da çağlanın az olmasına sebep olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here