Uluslararası saygına raştırma kuruluşlarından olan Retailing Research & Strategy Group Türkiye'de konut satışlarına yönelik geniş ölçekli bir rapor yayınladı. Son dönemlerde rekorlar kıran ve gerileme gösteren konut sektöründe inşaat şirketlerinin finansal riskleri bankaların sırtına yükledikleri ifade edildi. Raporda Türk bankacılık sisteminin konut sektörü nedeniyle ciddi bir risk altında olduğu vurgulandı.

500.000 KONUT KREDİLİ SATIŞLA SATILDI!

Retailing Research & Strategy Group tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye'de üçüncü çeyrekte 500.000 konut kredili satışla el değiştirdi. Bu satışlarda ortalama 100 metrekarelik büyüklük ve 3.500 TL metrekare fiyatı ile toplam 175 milyar TL'lik bir alışveriş ortaya çıktı. Bunun dolar kuruna çevrilmesi ile 22 milyar dolarlık bir emlak alışverişinin yapıldığı belirlendi.

KONUT FİYATLARI GERİLEDİ!

Türkiye'de emlak sektöründe bu gelişmeler yaşanırken yine de konut fiyatlarında dolar bazında bir gerileme ortaya çıktı. Ortalama metrekare fiyatı açısından tarihi zirveye çıkan fiyatlar dolar bazında ise 485 dolara kadar geriledi. Enflasyondan arındırılan fiyatlamalarda ise konut metrekare fiyatlarının gerilediği net şekilde ortaya çıktı.

KONUT SATIN ALANLAR DOLAR BAZINDA ZARAR ETTİ

Retailing Research & Strategy Group'un analistleri tarafından hazırlanan raporda son 10 yılda Türkiye'de özellikle büyük şehirlerden konut satın alarak yatırım yapanların dolar bazında çok ciddi zararlar ile karşılaştığı ifade edildi.

isbilgisi.com