Büyük Kriz Çıktı, Uzman İsimler Tek Tek Açıkladı! Sıfır Ve 2. El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi?

Otomotiv sektöründe 2021 çok durgun bir seviyede başladı. Belirsizlikler ve faizler nedeniyle satışlarda ciddi bir gerileme yaşanıyor. Firmalar sıfır kilometre otomobil stoklarını eritmek için kampanyalara yönelirken ikinci el otomobillerin de fiyatlarında gerileme başladı. Otomobil fiyatları düşecek mi?

OTOMOBİL 07.01.2021 - 11:23 07.01.2021 - 11:23

Türkiye'de otomobil satışları açısından Aralık ayı ve 2020 verileri bir miktar iç açıcı bulunsa da 2021 büyük bir durgunlukla başladı. Aralık ayında artan satışlar 2021'e taşınamadı. Ekonomik belirsizlikler ve faizlerin artışı nedeniyle vatandaşlar otomobil satın almak yerine varlıklarını farklı kanallarda değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Bu nedenle otomobil firmaları da stoklarını eritebilmek amacıyla araba kampanyalarını ön plana aldılar. Sıfır kilometre araçlarda cazip imkanlar müşterilere sunulurken ikinci el otomobil piyasasında da fiyatlar geri çekilmeye devam ediyor. Sektör temsilcileri ise otomobil piyasasından neredeyse umutlarını kesmiş durumdalar.

OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE PLANLAR DEĞİŞTİ!

Otomobil piyasasında 2021 yılının ilk haftasına dair açıklamalarda bulunan Gülan otomotiv Yönetim kurulu Başkanı Alp Gülan, “Çok sayıda marka elindeki stoğu bitirebilmek adına araba kampğanyalarına kanalize olmuş durumdalar. Genelde Aralık ayında markalar ellerinde bulunan o yılın sıfır kilometre araçlarını satmak için ciddi indirimler yapar ve yeni yılla bereber bir sonraki yılın modeline geçiş yaparlar. Ancak bu yıl pandemiden dolayı dengeler değişti. Eylül ve ekim aylarında rekor satış yapan markalar bir stok sorunu yaşamamak için siparişlerini vermiştiler. Satışlarda meydana gelen düşüş ise firmaların 2021'e ciddi bir stokla girmek zorunda kalmasına neden oldu. Şimdi ise bu stokların erimesi için kampanyalar düzenleniyor. Bu durum ikinci el piyasasını da etkiledi. Son 1 aylık süreçde 2. elde yüzde 12'lik bir fiyat düşüşü oldu. Ancak bunu farklı değerlendirmek gerekir. İkinci el piyasasında zaten fiyatlar gereksiz şişmişti. Şimdi dengelendi diyebiliriz.” dedi.

Otomobilin pandemi sürecinde yaşanan gelişmelerle yatırım aracı haline dönüştüğünü söyleyen Alp Gülan, “Bugün bakıyoruz faizler olmuş yüzde 18. Vatandaş ne yapıyor? Gidip parasını faize yatırıyor ve bunun üzerinden kar elde ediyor. Otomobil yatırım aracı olmaktan çıktı. Pandeminin etkin olduğu dönemde bunun tam tersi vardı. Bu nedenle de satışlar ciddi anlamda düştü diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Otomobil piyasası hakkında son durumu değerlendiren Cardata CEO'su Hüseyin Yalçın, “Otomobil satışları durma noktasına doğru ilerliyer. İkinci el araçlarda da fiyat düşüşü devam ediyor. Pandemi kısıtlamaları yeniden otomobil üretiminde aksamalar meydana getirirse ikinci el araçların fiyatlarında o zaman bir yükselme görebiliriz.” dedi.

OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Otomobil sektörünün çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağını söyleyen Otomol Grup'un CEO'su Uğur Sakarya, “Kur ve talep doğrultusunda otomobil fiyatlarında bir gerileme yaşanabilir. Stokların yüksek olması ve finansman temininde maliyetlerin artması nedeniyle otomobil bayileri 2021'de ciddi problemler yaşayacaklar.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com