Türkiye'de milyonlarca emekli ve memur vatandaşın aylardır büyük bir heyecanla bekledikleri gün geldi çattı. Emekliler ve memurlar için maaş zammı belli oluyor. Yarın sabah Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamlarının ardından hem emeklilerin hem de memurların maaş zamları kesinlik kazanacak.

MEMURLARA VE MEMUR EMEKLİLERİNE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Memurların ve memur emeklilerinin Ocak 2021'de alacakları zammın nasıl hesaplanacağı daha önce varılan mutabakat gereği açıklanmıştı. Buna göre 2021'in ilk 6 ayı için memurlara ve memur emeklilerine yüzde 3 zam verilecek. Bu zammın üzerine bir de enflasyon farkı eklenecek. Enflasyon farkı da Temmuz 2020 ile Aralık 2020 arasında 6 aylık TÜFE oranının toplamının yüzde 4'lük bölümünün üzerinde çıkan rakam olacak. Örneğin 2020 yılının son 6 aylık TÜFE oranı yüzde 8 çıkarsa memur ve memur emeklisi maaşlarına yüzde 4 enflasyon farkı zammı eklenecek. Bu şekilde toplam zam oranı yüzde 7'ye çıkacak.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

SSK ve Bağkur emeklilerinin Ocak 2021 maaş zammı hesaplaması memurların hesaplamasınından farklı olacak. Buna göre bu emeklilerin maaşlarına standart bir zam uygulanmayacak. Yalnızca 2020'nin son 6 ayında çıkan TÜFE oranı kadar maaş zammı verilecek. Bu oran yüzde 8 çıkarsa emekli maaş zammı yüzde 8 olacak. Bu açıdan emeklilerin maaş zamları memur ve memur emeklilerinin maaş zamlarından yaklaşık yüzde 1 daha fazla olacak.

MEMURLARA VE EMEKLİLERE VERİLECEK MAAŞ ZAMMI TAHMİNİ!

Enflasyon rakamlarına odaklanan memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar için ekonomistler bazı tahminlerde bulunuyorlar. Buna göre Temmuz – Kasım döneminde TÜFE oranı yüzde 6,92 çıktı. Aralık ayında ise TÜFE'nin yüzde 1 ile yüzde 1,50 arasında çıkması bekleniyor. Buna göre emekli maaş zammının yüzde 8, memur ve memur emeklisi maaş zammının yüzde 7 olması bekleniyor. Kesin rakamlar yarın TÜİK'in açıklamasının ardından belli olacak.

isbilgisi.com