Bugün Noterler Açık Mı? 18 Mayıs 2020 Pazartesi Günü Nöbetçi Noter Var Mı?

Bugün noterler açık mı? Türkiye'nin bazı şehirlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanırken bazı şehirlerinde ise 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın hemen öncesi 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü resmi kurumların açık olup olmadığı merak ediliyor. Bugün noter işlemi yapılır mı? Bugün nöbetçi noter var mı? Bugün hangi noterler açık?

GÜNDEM 18.05.2020 - 08:55 18.05.2020 - 08:55

Türkiye'de 15 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Koronavirüsün önlenmesine yönelik alınan bu tedbir 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile birleşince 18 Mayıs 2020 Pazartesi gününün resmi tatil olup olmadığı akıllara geldi.

BUGÜN NOTERLER AÇIK MI?

18 Mayıs 2020 Pazartesi günü resmi tatil değil. 19 Mayıs Salı günü ilgili bayram gereği resmi tatil olacak. Bu nedenle sokağa çıkma yasağının olmadığı yerlerde resmi kurumlar bugün hizmet vermeye devam edecekler. 15 şehir harici tüm şehirlerde noterler hizmet verebilecekler. Noter hizmeti almak isteyen vatandaşlar koronavirüs tedbirlerine uymak kaydıyla sokağa çıkma yasağı olmayan şehirlerde netorlere giderek işlemlerini yaptırabilirler.

BUGÜN NÖBETÇİ NOTER VAR MI?

Sokağa çıkma yasağının olduğu şehirlerde vatandaşların noterlere gidip işlem yapmalarına izin verilmeyecek. Bu nedenle noterlerin açık olmasına da gerek olmayacağı için bu kentlerde noterler kapalı olacak. Ayrıca nöbetçi noter uygulamasına Türkiye Noterler Birliği tarafından son verildi. Nöbetçi noter hiçbir şehirde bulunmayacak. Adalet Bakanlığı'nın ikinci bir kararına kadar nöbetçi noter uygulaması devre dışı bırakıldı.

BUGÜN HANGİ ŞEHİRLERDE NOTERLER KAPALI OLACAK?

Türkiye'de sokağa çıkma yasağının uygulandığı şehirlerde vatandaşların noter işlemleri yapmasına 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü imkan tanınmayacak. Buna göre Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak'ta noterler kapalı olacak. Bu şehirlerin dışında kalan illerde ise noterler açık olacaklar.

isbilgisi.com