Adalet Bakanlığın tarafından uygulamaya sokulan ve vatandaşların çok büyük bir ilgi gösterdiği nöbetçi noter sistemi çok yakından takip edilmeye devam ediliyor. Nöbetçi noter uygulaması ile vatandaşlar zaman kaybı yaşamazken noter işlemleri de geniş bir zamana yayılabiliyor. Hafta sonu çalışan nöbetçi noterlere çok büyük bir ilgi oluyor.

NÖBETÇİ NOTER NEDİR?

Hafta içi işlerinin yoğunluğundan vakit bulamayan vatandaşlara hafta sonunda noter hizmet sunulmasına nöbetçi noter uygulaması denir. Adalet Bakanlığı tarafından devreye sokulan bu sistem ile Türkiye'nin 81 ilinde hafta sonları bazı noterler açık oluyor. Cumartesi ve pazar günleri tüm noter işlemlerini yapabilen vatandaşlar hafta içi noterlerin büyük kalabalıklarına katlanmak zorunda kalmıyorlar.

NÖBETÇİ NOTERLER NASIL BELİRLENİR?

Adalet Bakanlığı'nın verdiği yetki ile nöbetçi noterlerin belirlenmesi görevini Türkiye nıterler Birliği (TNB) yapmaktadır. Her ilde hafta sonlarında hangi noterlerin açık olacağını belirleyen TNB bunu resmi internet sitesi aracılığı ile duyurmaktadır. Nöbetçi noter sorgulaması yapan vatandaşlar yaşadıkları illerde hangi noterlerin nöbetçi noter olduklarını kolayca öğrenebilmektedirler.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI DEVAM EDİYOR MU?

Adalet Bakanlığı koronavirüs tedbirleri kapsamında nöbetçi noter uygulamasına geçici bir süre aras vermiştir. Noterlerde yığılmaların engellenmesi için haftada 7 gün değil 5 gün çalışılmasını uygun gören Adalet Bakanlığı koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından nöbetçi noter uygulamasını yeniden başlatacaktır.

BUGÜN HANGİ NOTERLER NÖBETÇİ NOTER OLACAK?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici olarak durdurulan nöbetçi noter hizmeti bugün vatandaşlara kolaylık sağlayamayacak. Noter hizmeti almak isteyen vatandaşlar Pazartesi günü mesai saatini beklemek zorunda kalacaklar. Türkiye'de bu hafta sonu nöbetçi noter olmayacak.

isbilgisi.com