Bugün Hangi Noterler Açık Olacak? 1 Kasım 2020 Pazar Nöbetçi Noter Listesi Nasıl Öğrenilir?

Bugün noter işlemi yaptırmak isteyen vatandaşlar hangi noterlerin açık olduğunu araştırıyorlar. Bugün noterler açık mı? 1 Kasım 2020 Pazar nöbetçi noter listesi belli oldu mu? Nöbetçi noter uygulaması devam ediyor mu, başladı mı? Hangi ilde hangi noter nöbetçi noter olarak hizmet veriyor. Türkiye Noterler Birliği nöbetçi noter listesine nasıl ulaşılır?

EKONOMİ 01.11.2020 - 09:24 01.11.2020 - 09:24

Hafta sonu noter işlemi yaptırmak isteyen vatandaşlara sağlanan büyük bir imkan olan nöbetçi noter uygulaması ilgi görmeye devam ediyor. Hafta içinin yoğun mesaisinden noter işlemleri için vakit ayıramayan vatandaşlar hafta sonunda nöbetçi noterler aracılığı ile bu işlemlerini yaptırabiliyorlar. Bu nedenle nöbet noter aramaları sık sık yapılıyor. Vatandaşlar yaşadıkları şehirlerde hangi noterlerin nöbetçi noter olduklarını öğrenmek istiyorlar.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI SINIFI GEÇTİ

Adalet Bakanlığı nöbetçi noter uygulamasını başlatarak milyonlarca vatandaşı memnun etti. Türkiye'de nöbetçi noterler aracılığı ile 5 milyondan fazla noter işlemi yapıldı. Büyük bir memnuniyet sebebi olan nöbetçi noter uygulaması Adalet Bakanlığı'nın da yüzünü güldürdü. Yapılan anket çalışmalarında Adalet Bakanlığı'nın en çok memnun olunan uygulaması olan nöbetçi noter sistemi takdir sebebi oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül telefonla aranarak nöbetçi noter uygulaması için tebrik edildi.

NÖBETÇİ NOTER LİSTESİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Nöbetçi noterlerin nasıl belirlendiği ve kamuoyuna ilan edildiği de merak edilen konular arasında yer aldı. Adalet Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Türkiye Noterler Birliği (TNB) nöbetçi noterleri düzenli olarak belirliyor. Her ilde hafta sonları için planlama yapan TNB bu planlamayla nöbetçi noter listesi hazırlıyor. Bu liste ise TNB'nin resmi intetnet sitesi aracılığı ile vatandaşlara açıklanıyor. Vatandaşlar bu internet sitesinde gün ve şehir formunu doldurarak yaptıkları arama ile yaşadıkları ildeki nöbetçi noter listesine ulaşabiliyorlar.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI DEVAM EDİYOR MU?

Koronavirüs sürecinde Adalet Bakanlığı tarafından alınan salgın tedbirleri arasında hafta sonu nöbetçi noter uygulamasına son vermek de yer almıştı. Hatta hafa içi nöbetçi noter sistemine geçiş yapılmıştı. Her noter her gün açık alamıyordu. Tek ve çift sistemine geçen noterlerde bir gün tek numaralı noterler açık oluyor diğer gün ise çift numaralı noterler hizmet veriyordu. Bu sistem normalleşme dönemine geçiş yapılmasıyla kaldırıldı ve normal mesai günlerine dönüş yapıldı. Ancak hafta sonu nöbetçi noter uygulamasına yeniden başlanmadı. Bunun için Adalet Bakanlığı'nın yeni kararı bekleniyor. Şu ana kadar bu yönde bir karar alınmadı.

1 KASIM 2020 PAZAR BUGÜN HANGİ NOTERLER NÖBETÇİ NOTER OLACAK?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında nöbetçi noter uygulamasının durdurulmasından dolayı bugün Türkiye'nin 81 ilinde bulunan tüm noterler kapalı olacak. Noter işlemi yaptırmak isteyen vatandaşlar yarın sabah mesainin başlaması ile bunu gerçekleştirebilecekler.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@