Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan planlamaya göre normalleşme dönemin öncesinde son defa hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulaması yapılacak. Sokağa çıkma yasağı bu gece yarısından itibaren başlayacak ve yasak uygulanan illerde vatandaşlar iki gün boyunca sokağa çıkamayacaklar.

İçişleri Bakanlığı tarafından dün gece 81 il valiliğine genelge gönderilerek hafta sonu sokağa çıkma yasağı konusunda uyulacak kurallar bildirildi. Buna göre çok sayıda düzenleme yapılırken sokağa çıkma yasağına yönelik 29 Mayıs 2020 Cuma günene ait de uygulamalar bakanlık tarafından valiliklere bildirildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK 15 İL

Sokağa çıkma yasağı uygulanacak olan iller ise Ankara, İstanbul, Balıkesir, Bursa, İzmir, Gaziantep, Van, Zonguldak, Samsun, Sakarya, Manisa, Konya, Kocaeli, Eskişehir ve Kayseri olarak açıklandı. Bu şehirlerde iki gün boyunca sokağa çıkmak yasak olacak.

BUGÜN MARKETLER SAAT KAÇA KADAR AÇIK OLACAK?

Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için de sokağa çıkma yasakları öncesinde bazı kararlar alındı. Buna göre 29 Mayıs Cuma günü bakkallar, marketler, kasaplar, manavlar ve kuruyemişçiler gece saat 23:00'a kadar açık olacaklar. Bu saatten sonra ise tüm iş yerleri kapatılacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA MARKETLER AÇIK OLACAK MI?

30 Mayıs Cumartesi yani hafta sonu sokağa çıkma yasağının ilk günündeyse bakkallar, marketler, manavlar, Kasaplar ve kuruyemişçiler 10:00 ile 17:00 saatleri arasında açık olabilecekler ve evlere servis usulünde satış gerçekleştirebilecekler.

isbilgisi.com