Bugün Bakkallar, Marketler, Manavlar, Kasaplar Ve Fırınlar Açık Mı?

Türkiye'de 81 ilde Ramazan Bayramı nedeniyle koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulamasına devam ediliyor. Vatandaşların istisnalar haricinde sokağa çıkmalarının yasak olduğu günde bakkallar, marketler, manavlar, kasaplar ve fırınlar açık olacak mı? Vatandaşlar ekmek ihtiyaçlarını nasıl giderecekler?

GÜNDEM 24.05.2020 - 09:15 24.05.2020 - 09:15

Türkiye'nin 81 ilinde koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulamasına devam ediliyor. Ramazan Bayramı boyunca istisnalar dışında tüm vatandaşlar evlerinde kalıp sokağa çıkamayacaklar. Ölümcül salgının yayılma alanı bulamaması için alınan tedbir kararı gereği çok sayıda iş yeri de kapalı olacak.

Bugün bakkallar, marketler, manavlar, kasaplar ve fırınlar açık olacak mı? Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarını nasıl görecekler? Sokağa çıkma yasağı boyunca İçişleri Bakanlığı tarafından hangi kurallar uygulanacak?

BAKKALLAR, MARKETLER, KASAPLAR VE MANAVLAR AÇIK OLACAK MI?

Sokağa çıkma yasağı Ramazan Bayramı'nı derinden etkilemeye devam edecek. Buna göre Ramazan Bayramı'nın birinci günü olan 24 Mayıs 2020 Pazar günü bakkallar, manavlar, kasaplar ve marketler tamamen kapalı olacak. Bu iş yerlerti evlere servis şeklinde satış da dahil olmak üzere herhangi bir faaliyette bulunamayacaklar. Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarını almak için bayram sonrasını beklemek mecburiyetindeler.

BUGÜN FIRINLAR AÇIK OLACAK MI?

81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağında ise fırınlar için ayrı bir kural işleyecek. Vatandaşların en temel ihtiyacı olan ekmeküretimi ve satışı konusunda sokağa çıkma yasağı istisnası uygulanacak. Fırınlar ekmek üretimlerine normal günlerdeki gibi devam edecekler. Ancak vatandaşlar fırınlara giderek alışveriş yapamayacaklar. Fırınlar kendi araçlarıyla vatandaşlara ekmekgötürüp satış yapabilecekler.

KURALLAR NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ OLACAK

Bu uygulanan tedbirler sokağa çıkma yasağının devam edeceği Ramazan Bayramı'nın 2. günü olan 25 Mayıs Pazartesi ve Ramazan Bayramı'nın 3. günü olan 26 Mayıs Salı günü de geçerli olacak.

isbilgisi.com