Bu kadar çok artçı sarsıntı yaşanmasının sebebi ne? Naci Görür açıkladı: 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7,6 büyüklüğünde iki büyük depremin yaşanmasının ardından artçılar hala yaşanmaya devam ediyor. Yaşanan artçılar zaman zaman şiddetli zaman zaman da hissedilmeyecek kadar az şiddetli oluyor.

CarrefourSA etiket fiyatlarını yarıya indirdi! CarrefourSA etiket fiyatlarını yarıya indirdi!

Depremin üzerinden 23 geçmesine rağmen artçı depremlerin hala devam ediyor olması ise vatandaşları hem telaşlandırıyor hem de nedenini merak ettiriyor. Peki yaşanan bu büyük depremlerin ardından neden hala artçı depremler meydana geliyor. Prof. Dr. Naci Görür bu soruya açıklık getirdi.

BOYUT İTİBARİYLE BÜYÜK DEPREMLER

 Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin boyut itibariyle büyük depremler olduğunu söyleyen Görür artçıların hala devam etmesini bu nedene bağlayarak açıklamalarına şöyle devam etti; "Maraş depremleri Ölüdeniz Fayı üzerinde ve Doğu Anadolu Fayı üzerinde olan bu depremler boyut itibarıyla büyük depremler. Ülkemizde deprem olmasının nedeni bu coğrafyada levhaların birbirlerine göre bağıl hareketleri sonucu oluşur." şeklinde konuştu. 

BU KADAR BÜYÜK DEPREM OLMAZDI

Kahramanmaraş merkezli depremlerden önce ufak tefek depremlerin olduğunu söyleyen Görür asrın felaketi olarak adlandırılan bu depremlerden önce 4 ve üzeri depremler olduğunu söyleyerek konuşmalarına şöyle devam etti;

 "Yani öyle fazla deprem olmazdı. Ancak bu Maraş depremlerinden sonra bu Maraş depremleri Ölüdeniz Fayı üzerinde ve Doğu Anadolu Fayı üzerinde olan bu depremler boyut itibarıyla büyük depremler. Bu, levha sınırlarında meydana gelen depremler. Ülkemizde deprem olmasının nedeni bu coğrafyada levhaların birbirlerine göre bağıl hareketleri sonucu oluşur." dedi. 

İZMİR'DE 7 VE ÜZERİ DEPREM OLABİLİR

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremi günler öncesiden bilen ve uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür bu kez de İzmir için uyarılarda bulunuyor. İzmir'de 6 ve hatta 7 üzeri depremlerin beklendiğini söyleyerek uyardı.

Görür "İzmir'de olan depremler genelde 6.0'lar mertebesinde. Yani 6.6 6.2 ve daha düşük olabiliyor. Tarihi dönemlerde büyük depremler vaaz edilmiş ama ben onun İzmir Yarımadası'nda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İzmir'in bir şanssızlığı var.

Ege Denizi'nde de bir deprem olsa İzmir'e mal ediliyor. Bakın Sisam'da oldu deprem 6.8 Yunanistan'da oldu İzmir depremi diye biliyoruz biz.

Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0'lar mertebesinde olacaktır. Yani İzmir'de 7.0 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir. O da İzmir Fayı'nın çalışmasına bağlı olarak." diyerek İzmir'de yaşanacak olan deprem ile ilgli tahminlerini iletti.