Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerden olan sokağa çıkma yasakları konusunda yaşanan son dakika gelişmeleri tüm vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Peki Türkiye'de bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Yeni sokağa çıkma yasağı kararı açıklandı mı?

Koronavirüs salgının etkisini arttırmasıyla alınmaya başlanan sokağa çıkma yasağı kararlarına her hafta bir yenisi eklenmeye devam ediyordu. Son olarak Ramazan Bayramı'nda 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulandı. Şimdi ise gözler yeni sokağa çıkma yasağı kararına çevrildi? Sokağa çıkma yasağı uygulaması ne zaman sona erecek?

YENİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARI AÇIKLANDI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu sokağa çıkma yasağı kararlarına henüz yeni bir karar eklenmedi. Normal şartlarda her pazartesi günü yapılan kabine toplantısının ardından sokağa çıkma yasağı kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanıyordu. Ancak bu hafta pazartesi günü Ramazan Bayramına denk geldiği için kabine toplantısı yapılamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı 28 Mayıs 2020 Perşembe günü yani yarın yapılacak. Bu toplantıda yeni sokağa çıkma yasağı da görüşülüp karar bağlanacak. Alınan karar ise akşam saatlerinde kamuoyuna duyurulacak.

HANGİ İLLERDE HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK?

Edinilen bilgilere göre kabine toplantısından yine hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararı çıkacak. Ancak bu kararda küçük bir değişiklik yapılacak. Sokağa çıkma yasağı uygulanan illerin sayısı en son 15'e kadar düşmüştü. Bu illerin sayısının tek haneli rakamlara düşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bilim Kurulu'nun tavsiyelerine göre alınacak hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararının kaç ile kapsayacağı henüz net rakam olarak bilinmezken İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Zonguldak'ta bu hafta sonu sokağa çıkmanın yasak olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

isbilgisi.com