Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulan nöbetçi noter uygulaması ise vatandaşlar milyonlarca noter işlemini cumartesi ve pazar günler yaptılar. Büyük bir ilgi gösterilen nöbetçi noter uygulamasının başarıya ulaşması Adalet Bakanlığı'nın da yüzünü güldürdü. Vatandaşlardan takdir alan uygulama ile hizmet başarısını yükselten Adalet Bakanlığı benzer uygulamalar için d eyoğun bir çalışma içerisine girdi.

NÖBETÇİ NOTER NEDİR?

Hafta içi yoğun mesaileri nedeniyle noter işlemlerini gerçekleştiremeyen vatandaşlar nöbetçi noter uygulaması ile bu işlemlerini cumartesi ve pazar günleri yapabiliyorlar. Bu nedenle vatandaşların hafta içi işlerinden noter işlemleri için zaman ayırmalarına gerek kalmıyor. Hafta sonu nöbetçi noterler de hafta içi noterlerin yaptıkları tüm işlemleri yapabiliyorlar. Üstelik hafta sonu özellikle bazı saatlerde herhangi bir kalabalıkla karşılaşmadan noter işlemleri tamamlanabiliyor.

NÖBETÇİ NOTERLER NASIL BELİRLENİR?

Nöbetçi noterlerin belirlenme yetkisi Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye Noterler Birliği'ne (TNB) verilmiştir. TNB tarafından yapılan planlama ile her ilde hangi noterlerin nöbetçi noter olacakları günlere göre belirlenerek kamuoyuna duyurulmaktadır. Nöbetçi noter listesini vatandaşlar TNB'nin internet sitesi aracılığı ile öğrenebilmektedirler. TNB nöbetçi noter sorgulama ile hangi noterin nöbetçi noter olacağı bilgisi edinilebilmektedir.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI DEVAM EDİYOR MU?

Oldukça büyük ilgiyle kullanılan nöbetçi noter hizmetinin devam edip etmediği de merak konularından birisi oldu. Vatandaşlar bu uygulamanın sürüp sürmediğini öğrenmek istiyorlar. Nöbetçi noter uygulaması devam ediyor mu? Adalet Bakanlığı koronavirüs tedbirleri kapsamında nöbetçi noter uygulamasının durdurulduğunu duyurmuştu. Bu duyurunun ardından ikinci bir duyuruya kadar nöbetçi noter uygulaması olmayacak. Bu nedenle şu anda cumartesi ve pazar günleri nöbetçi noter yok.

BU HAFTA SONU HANGİ NOTERLER NÖBETÇİ?

Hafta sonu nöbetçi noter listesi sorgulamaları devam ediyor. Yaşadıkları illerde nöbetçi noterleri merak eden vatandaşlar 31 Ekim 2020 Cumartesi ve 1 Kasım 2020 Pazar günleri hangi noterlerin nöbetçi noter olduklarını öğrenmek istiyorlar. Ancak nöbetçi noter uygulamasına koronavirüs salgını nedeniyle ara verilmesinden dolayı bu hafta sonu Türkiye'nin 81 ilinde de nöbetçi noter olmayacak. Noter işlemi yaptırmak isteyen vatandaşların pazartesi günü mesai saatlerinin başlamasını beklemeleri gerekecek.

isbilgisi.com