Adalet Bakanlığı'nın son yıllarda vatandaşlarca en çok kullanılan uygulaması olan nöbetçi noter hizmeti ile alakalı güncel bilgileri öğrenmek isteyen vatandaşlar çok sayıda araştırma yapıyorlar. Noter işlemlerinin hafa sonunda da yapılmasına olanacak sağlayan nöbetçi noter uygulaması devam ediyor mu? Bu hafta sonu hangi noterler nöbetçi noter olacaklar? Ankara, İstanbul, İzmir noöbetçi noter listesi belli oldu mu?

NÖBETÇİ NOTER NEDİR?

Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulan ve Türkiye'de 81 ilde noterlerin çalışma günlerini yeniden düzenleyen nöbetçi noter uygulaması vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı. Hafta içinde noter işlemlerini yaptırmak için vakit ayıramayan vatandaşlar her ilde hafta sonu cumartesi ve pazar günleri açık olan nöbetçi noterlerde noter işlemlerini yapabiliyorlar. Bu şekilde hem vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlanıyor hem de noterlerde hafta içi mesai günlerinde yığılma yaşanmasının önüne geçiliyor.

NÖBETÇİ NOTER LİSTESİ NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye'de nöbetçi noterleri belirleme görevi Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye Noterler Birliği'ne verilmiştir. Türkiye Noterler Birliği 81 ilde hafta sonları açık olacak noterleri belirli bir periyotla kamuoyuna duyurmaktadır. TNB'nin internet sitesine giren vatandaşlar nöbetçi noter sorgulama işlemi yaparak diledikleri günün nöbetçi noter listesine ulaşabiliyorlar. Vatandaşlar buna göre planlama yaparak noter işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI DEVAM EDİYOR MU?

Adalet Bakanlığı tarafından koronavirüs sürecinde alınan tedbirler kapsamında nöbetçi noter uygulamasına geçici olarak son verildi. Koronavirüs salgını etkisini kaybedince Adalet Bakanlığı ikinci bir açıklama yaparak nöbetçi noter uygulamasını devam ettirecek. Bu nedenle Türkiye'nin 81 ilinde nöbetçi noter uygulaması şu anda bulunmuyor.

BU HAFTA SONU HANGİ NOTERLER NÖBETÇİ NOTER OLACAK?

Bu hafta sonu nöbetçi noterleri merak eden vatandaşlar çok sayıda arama yapıyorlar. 24 Ekim – 25 Ekim tarihlerinde nöbetçi noter listesi olmayacak. Çünkü nöbetçi noter uygulamasına ara verildi. Bunun için vatandaşlar noter işlemlerini hafta sonu gerçekleştiremeyecekler.

isbilgisi.com