Bu Hafta Benzin Ve Motorine Zam Yapılacak Mı?

Dünya petrol piyasalarında meydana gelen fiyat değişimleri Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Yeni haftada Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları değişecek mi?

EKONOMİ 03.05.2020 - 20:56 03.05.2020 - 20:56

2020 yılı dünya petrol piyasası için tarihi bir döneme şahitlik yapmaya devam ediyor. Petrolde yaşanan istikrarsız tutum nedeniyle fiyat politikası sürekli değişim gösteriyor.

Petrol üreten ülkeler koronavirüs süreci nedeniyle azalan talep karşısında çözüm yolu aramaya geç başlamaları ve birbirleriyle olan çekişmeleri nedeniyle çok büyük zarara uğradılar.

Yaşanan zararı kara çevirebilmek için petrol üreten ülkelerin çok uzun bir zamana ihtiyaçları var. Piyasa görünümü böyleyken petrolde yukarı yönlü hareketlenmeler gözlenlenmeye başladı.

Petrol fiyatlarındak ikıpırdanma ise bugüne kadar Türkiye'de çok sayıda indirime neden olurken şimdi ise zamları beraberinde getirmeye başlıyor.

1 Mayıs Cuma günü petrol fiyatlarındaki değişim nedeniyle Türkiye'de benzinin litre fiyatına zam yapılması gündeme gelmiş ancak resmi tatil olması nedeniyle ertelenmişti.

4 Mayıs Pazartesi günü başlayacak yeni haftada Türkiye'de benzinin litre fiyatına zam yapılması bekleniyor. Ancak hafta sonu yaşanan fiyat değişimleri ve dolar kurunun görüntüsü nedeniylene kadar zam yapılacağı henüz netlik kazanmadı.

Öte yandan motorinde ise çok daha farklı bir durumun takibi yapılıyor. Benzin fiyatına göre maliyeti çok daha yükselen motorinin de zamlanacağı sektör temsilcileri tarafından dile getirilmeye başlandı.

Motorin zammının benzin zammından çok daha fazla olması beklenirken sektörel tahmine göre Pazartesi gününü Salı gününe bağlayan gece motorine 15-20 kuruş arasında zam yapılması öngörülüyor. Benzin zammı için ise 6-10 kuruş arasında olması bekleniyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@