O illerde sabah saatlerinde peş peşe deprem meydana geldi! O illerde sabah saatlerinde peş peşe deprem meydana geldi!

Bu besin Alzheimer'a karşı adeta zırh oluşturuyor: Günümüzün rahatsızlıklarından  olan Alzheimer hastalığı binlerce kişinin risk altında olduğu bir hastalık. Alzheimir hastalığı yavaş yavaş nüks eden yaş fark etmeksizin tüm yaş gruplarında görülme riski  olan beyinsel bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşlar Alzheimer hastalığına yakalanmamak için alınması gereken önlemlerin  olup olmadığını araştırıyor.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığa karşı koruyan bir besin ortaya çıktı. Bu besin Alzheimer hastalığına karşı adeta bir zırh oluşturuyor. Peki bu besin nedir? Ne zaman ve ne kadar tüketilmelidir? İşte detaylar. 

ALZHEİMER HASTALIĞINA İYİ GELEN BESİNLER

Yapılan çalışmalar sonucunda hafızaya iye gelen besinler arasında gösterilen yiyeceklerin çoğunda B kompleks vitaminleri, C vitamini ve omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. B12 vitamini ya da kobalamin eksikliğinin belirtileri arasında hafıza kayı ve zayıflığı gibi belirtiler yer almaktadır.

Bu yönde yapılan araştırmalar sonucunda B12 vitamini eksikliğinin devam etmesi halinde nöropsikiyatrik bozukluklara sebep olabileceği konusunda uzmanlardan uyarılar geliyor. Peki bu vitaminlerin alınabileceği ve Alzheimer hastalığına karşı koruyan besinler hangileri?

1. Yaban Mersini

2. Yumurta

3. Yeşil Çay

4. Balık

5. Sebzeler (Ispanak, marul ve lahana)

6. Yer Fıstığı

Bu besinler Alzheimer hastalığına karşı adeta bir zırh oluşturuyor. Tabi bu besinlerin yanında bazı durumlara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin sigaradan uzak durulmalı. Günde yaklaşık 40 45 dakika kadar yürüyüş ya da egzersiz yapılmalı.  Sizi sterese sokacak olan durumlarda ve ortamlarda uzak durulmalıdır.