BSMV Artışı Enerji Sektörünü Nasıl Etkileyecek? Benzin, Motorin, LPG Ve Doğalgaza Zam Yapılacak Mı?

Türkiye'de yürürlüğe giren ve kambiyo işlemlerinde geçerli olan Banka Sigorta Ve Muamele Vergisi (BSMV) oranının yüzde 1'e yükseltilmesi enerji sektöründe büyük bir belirsizliğe neden oldu. İthalata dayalı olan akaryakıt ve doğalgaz ürünlerinde yüzde 1'lik bir artış olup olmayacağı tartışılmaya başlandı. Hem akaryakıt sektörü hem de doğalgaz sektörü bu konuda itirazlarını dile getirmeye başladılar. Akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarına yüzde 1'lik zam yapılacak mı?

EKONOMİ 28.05.2020 - 11:37 28.05.2020 - 11:37

Türkiye'de Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) yüzde 1'e çıkartılarak döviz işlemlerinde kambiyo artışı gerçekleşti. Buna göre bankalarda yapılan 1000 dolarlık bir işlemde 10 dolar vergi kesintisi yapılacak.

Yaşanan bu değişimin ardından akaryakıt ve doğalgaz sektöründe bir panik havası hakim oldu. Tamamen ithalata dayalı olan iki sektör de kendilerine BSMV'deki artışın uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyorlar.

AKARYAKIT VE DOĞALGAZDA MALİYETİ ARTTIRACAK!

Hem doğalgaz hem de petrol Türkiye'de ithalat yoluyla elde ediliyor. Bu nedenle sektörler dolar ile işlem yapmak zorunda kalıyorlar. Bu dolar ile yapılan işlemlerde BSMV'nin yüzde 1 şeklinde uygulanması durumunda ise hem akaryakıt ürünlerinde hem de doğalgazda maliyetler ciddi bir oranda artış gösterecek.

Artan maliyetlerin satış fiyatlarına da yansımak zorunda olacağını belirten sektör temsilcileri yaşanan belirsizliğin ortadan kaldırılmasının ilgili sektörleri rahatlatacağını ifade ediyorlar. Eğer BSMV artışından bu sektörler de etkilenirse hem akaryakıt ürünlerine hem de doğalgaza en az yüzde 1'lik zam yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

BENZİN, MOTORİN, DOĞALGAZ VE LPG'YE ZAM YAPILACAK MI?

Akaryakıt şirketlerinden elde edilen bilgilere göre bu konuda resmi makamlarla şirket yetkilileri arasındaki görüşmeler devam ediyor. Ancak Resmi gazete'de yayınlanan BSMV oranının değişikliği ile alakalı kararda enerji sektörüne yönelik bir istisna bulunmuyor. Bu nedenle enerji sektörü de yüzde 1'lik BSMV'den sorunmlu olacaklar. İlerleyen günlerde bu vergi artışının benzin, motorin,doğalgaz ve lpg fiyatlarına yansıtılıp yansıtılmayacağı belli olacak.

isbilgisi.com