Brent Petrolde Önlenemez Düşüş! Türkiye'de Benzin Ve Motorine İndirim Yapılacak Mı?

Küresel petrol piyasasında öngörülemeyen bir düşüş meydana geldi. Buna göre Brent petrolün varil fiyatı 37 dolara kadar geriledi. Meydana gelen düşüş sonrasında Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına indirim yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Benzin ve motorin fiyatlarına indirim yapılacak mı?

EKONOMİ 12.06.2020 - 10:47 12.06.2020 - 10:47

Küresel petrol piyasasında tahminlerin ötesinde gelişmeler yaşanmaya başlandı. Petrol fiyatlarına meydana gelen gerileme bugün etkisini daha da arttırdı. OPEC ve petrol üreten diğer ülkelerin üretim kısıntısı konusunda nalaşma yapılmasına rağmen meydana gelen gerilemenin sebebi olarak halen daha talep dengesinin kurulamaması gösterildi.

BRENT PETROLDE CİDDİ DÜŞÜŞ

Dün 41 dolara kadar çıkan Brent petrol bugün yaşanan gelişmelerle ilintili olarak 37 dolara kadar düştü. Meydana gelen kayıp son dönemlerdeki en ciddi azalma olarak değerlendirildi. Petrol fiyatlarında ne gibi değişimler yaşanacağı istikrarsız tutum nedeniyle öngörülemiyor.

Koronavirüs salgınının halen daha tehdit oluşturması nedeniyle petrol piyasasında da bir çekingen durum hakim oluyor. FED'in son açıklamasında koronavirüs tehdinin ikinci aşamaya geçebileceği nedeniyle piyasalardaki gerilemeden petrol de nasibini aldı.

BENZİN VE MOTORİN FİYATINDA İNDİRİM YAPILACAK MI

Brent petrolün fiyatındaki düşüşten kaynaklanan bir beklenti oluştu. Buna göre Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının düşüşe geçmesi yönünde bir talep seslendirilmeye başlandı. Dolar kuru ve petrol fiyatları üzerinden yapılan hesaplamalarla Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları belirleniyor. Dolar kurunun yükselişte olmasından dolayı benzin ve motorin fiyatlarına brent petroldeki düşüşe rağmen indirim uygulanması çok küçük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarına indirim uygulanıp uygulanmayacağı kararı yeni haftanın ilk günü netleşecek. Hafta sonunda petrol ve dolar fiyatları takip edilerek akaryakıt fiyatlarında yeni bir değerlendirme yapılacak.

isbilgisi.com