İnfaz Koruma memurları olarak da bilinen gardiyanlar, genel sistemin işleyişine bakıldığı zaman emniyet sınıfında yer alan bir memurla aynı haklara sahip olan çalışanlardır. Aslında Genel İdari Hizmetler sınıfında yer alırlar ancak bir üniforma ile hizmet veren başka bir personel bulunmamaktadır.

Gerekmesi halinde gardiyanların zor kullanma hakları da bulunmaktadır.

İnfaz Koruma Memurları Maaşı Nedir ve Sosyal Hakları Nelerdir?

İnfaz Koruma memurları genel hakları itibari ile cezaevlerinde iç güvenliğin sağlanması için çalışırlar. 2020 yılına bakıldığı zaman ortalama olarak 4000 TL maaşları bulunmaktadır. Bu durum değişiklik gösterebilir. Artışı genel olarak gardiyanın gerçekleştirmiş olduğu hizmet süresine, evli ya da bekar olmasına ya da kademe derecesine göre değişiklik göstermektedir.

Her yıl 20 gün yıllık izin yapma hakları vardır. Bu süreçte 10 yıldan fazla kıdemleri varsa bu durumda 30 gün izin yapabilirler. Yaşanan durumlara göre mazeret izin hakları da vardır. Yazlık ve kışlık olarak kendilerine tahsis edilen ve özel olarak dikilen üniformaları bulunmaktadır.

İnfaz Koruma Memuru Alım Şartları Nelerdir?

Gardiyan alımları genel olarak Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen bir sürecin sonunda gerçekleşmektedir. Gardiyan olmak için KPSS sınavına girmek ve barajı geçmek gerekir. Bu süreçte en az 70 puan alınması gerekir.

Meslek şartları arasında bir üniversite ya da bir diploma aranmamaktadır. Lise mezunu olup, KPSS’ye girerek yeterli puan alan, sonrasında düzenlenen mülakatları da başarılı şekilde tamamlayan herkes gardiyan olabilir.

Kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere iki farklı kategori bulunur. Gerekli koşulların sağlanmasının ardından bir mülakat düzenlenir. Bu mülakat Adalet Bakanlığı tarafından internet üzerinden duyurulur.

Belirli tarihlerde adaylar mülakat için belirlenen yerlere çağrılırlar. Komisyon tarafından adaylar sözlü olarak mülakata tabi tutulurlar. Genel kültür sorularının yanı sıra boy ve kilo ölçümleri de yapılır. Belirlenen şartlara uyan gardiyanlar için bir başarı listesi hazırlanır ve bu liste sonucunda gardiyan alımları gerçekleştirilmiş olur.

Yakın zamanda Adalet Bakanlığı tarafından alım ilanına çıkılacaktır. Sitemizden gelişmeleri takip edebilirsiniz...

isbilgisi.com