Borsada Zirve Yenilendi, Risk Primi Son 9 Ayın En Düşük Seviyesine İndi!

Türkiye ekonomisinde yaşanan değişim hareketinin borsaya yansıması çok pozitif oldu. Bankacılık hisseleri bu pozitif etkiyle oldukça yükselirken Türkiye CDS 5 Yıllık USD bugün Mart ayından itibaren en düşük seviyeye indi.

EKONOMİ 12.11.2020 - 19:00 12.11.2020 - 19:00

Türk ekonomisinde son bir haftalık süreçte büyük bir hareketlenme yaşanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albyarak'ın yerine Lütfi Elvan'ın geçmesi ve Merkez Bankası Murat Uysal'ın yerine de Naci Ağbal'ın atanması piyasalarda tüm kartların yeniden dağıtılmasını sağladı. Negatif seyirden pozitif seyire geçen Türk lirasındaki yükselişler bugün de sürdü.

TÜRKİYE CDS 5 YILLIK USD MART AYINDAN İTİBAREN EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Türk ekonomisindeki bu pozitif görünüm borsaya da yansıdı. Borsada bankacılık işlemlerinin ralli yaptığı görüldü. En önemli yansıma ise Türkiye CDS 5 Yıllık USD'nin 400bp altına inmesi oldu. Bu seviye Mart ayından itibaren ulaşılabilen en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.

BİST 100 ENDEKSİ ZİRVE YENİLEDİ

Yeni güne 1.284 puan ile başlayan BİST 100 endeksi gün içerisinde 1.303 puana yükselerek tarihi zirveye ulaştı. Bir önceki zirve Ocak ayında 1.245 puanla oluşmuştu. Ancak koronavirüs sürecinde tüm dünya borsaları gibi Borsa İstanbul da gerileme yaşadı ve Mart ayında 820 puan birden geriledi. Ardından kademeli olarak bir yükseliş hareketine başlayan BİST 1001.207 puana kadar yükselmişti. Ekim ayında ise endeksin yeni puanı 1.223 olmuştu. Kasım ayının ilk yarısında ise 1.303 puanla yeni bir rekor kırıldı.

İŞLEM KAPASİTESİ YÜKSELDİ

Borsa İstanbul'un haftalık işlem kapasitesinde de önemli değişimler yaşanıyor. 30 milyarın üzerindeki işlemlerin dün 46 milyara ulaştığı görüldü Bugün ise 40 milyar işlemle yüksek seyir devam etti.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@