Boris Johnson Pazartesi günü Kuzey İrlanda’yı ziyaret edecek: Sinn Fein

Sinn Fein’in Kuzey İrlanda’daki lideri, İngiltere’nin yönettiği eyaletin yetki paylaşımı yasama meclisindeki bir krizin ortasında Pazartesi günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşeceğini söyledi.

Michelle O’Neill Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, Johnson’a “Pazartesi günü burada olacağı” zaman Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi’ne (DUP) yaltaklanmayı bırakmasını söyleyeceğini söyledi.

Kuzey İrlanda’nın en büyük ikinci siyasi partisi Cuma günü Belfast’ta işleyen bir yasama meclisinin kurulmasını engelledi ve İngiliz hükümetinin bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçladığı Brexit sonrası ticaret kurallarını yırtıp atana kadar boykotu sürdüreceğini söyledi.

DUP’nin hareketi, Kuzey İrlanda’nın siyasi çıkmazını derinleştiriyor ve bu da Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasında, İngiltere ile 27 ulustan oluşan AB arasında bir ticaret savaşına dönüşebilecek bir kan davasını körüklüyor.

DUP, geçen hafta İrlanda’nın önde gelen milliyetçi partisi Sinn Fein’in en fazla sandalyeyi kazandığı Kuzey İrlanda Meclisi seçimlerinde ikinci oldu – İrlanda Cumhuriyeti ile birlik arayan bir parti ilk kez Protestan iktidarının kalesinde bir seçim kazandı.

Kuzey İrlanda’nın zorunlu güç paylaşımı kurallarına göre, bu, Sinn Fein’e birinci bakanlık görevini veriyor ve DUP, birinci bakan yardımcılığını üstleniyor. Her iki rol de doldurulmadıkça bir hükümet kurulamaz ve DUP, Birleşik Krallık’ın geri kalanından Kuzey İrlanda’ya taşınan mallar üzerindeki sınır kontrolleri kaldırılmadıkça katılmayacağını söylüyor.

Cuma günü ilk kez bir araya geldiklerinde meclis için bir konuşmacı seçme girişimlerini engelledi ve meclisi çalışamaz hale getirdi.

Meclis üyesi Paul Givan yasa koyuculara verdiği demeçte, “DUP, İrlanda Denizi sınırını kaldırmak için bir yetki aldı ve yetkimize saygı gösterilecek,” dedi. “Mesajımız artık net: Harekete geçme zamanı, artık sözler yeterli olmayacak,” diye ekledi. .

DUP lideri Jeffrey Donaldson, partinin Kuzey İrlanda Protokolü olarak bilinen yeni ticaret kurallarıyla ilgili endişelerinin “sadece siyasi bir arbede olmadığını” söyledi.

“Protokol, Kuzey İrlanda’nın barış sürecinin son 25 yılda Kuzey İrlanda’da varılan her anlaşmanın temelini oluşturan ilkelere doğrudan bir meydan okumadır” dedi. “Yetki devrinin üzerine inşa edildiği temelleri aşındırıyor.”

Sinn Fein lideri Michelle O’Neill, DUP’yi “Utanç verici bir şekilde halkı Brexit karmaşası için fidyeye almakla” suçladı.

Meclisteki üçüncü en büyük merkezci İttifak Partisi lideri Naomi Long, bunun “DUP için utanç verici bir gün” olduğunu söyledi.

“Halka hizmet etmek istiyoruz, ancak bunu yapmamız engelleniyor” dedi.

Birleşik Krallık’ın bir AB ülkesiyle kara sınırını paylaşan tek parçası olan Kuzey İrlanda için yapılan düzenlemeler, İngiltere’nin 2020’nin sonunda kesinleşen bloktan boşanmasında en çetrefilli tartışma konusu oldu.

İrlanda sınırını gümrük noktalarından ve diğer kontrollerden uzak tutmak için bir anlaşma kabul edildi, çünkü açık bir sınır, Kuzey İrlanda’da on yıllardır süren şiddeti sona erdiren barış sürecinin temel direğidir. Bunun yerine, İngiltere’nin geri kalanından Kuzey İrlanda’ya giren et ve yumurta gibi bazı mallar üzerinde kontroller var.

Düzenlemeye, DUP ve Kuzey İrlanda’daki diğer sendikacılar, yeni kontrollerin İngiltere’nin geri kalanıyla işletmelere zarar veren ve sendikacıların İngiliz kimliğini baltalayan bir engel oluşturduğunu söylüyor.

Sinn Fein ve seçimde toplu olarak oy çoğunluğunu alan diğer milliyetçi ve bağlantısız partiler Protokol’ün korunmasını istiyor.

Kuzey İrlanda’daki birçok kişi ve işletme, yalnızca işleyen bir hükümet istiyor.

Kuzey İrlanda Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Paul Murnaghan, “Rahatsız edici gerçek şu ki, bu devam ederken, yatırım yapılacak ve çalışılacak bir yer olarak Kuzey İrlanda’nın itibarına verilen zarar her geçen gün artıyor” dedi.

Başbakan Boris Johnson’ın hükümeti, Belfast’taki siyasi çıkmazın, kabul ettiği düzenlemelerin Kuzey İrlanda’nın hem Protestan sendikacı hem de Katolik milliyetçi toplulukların desteğine dayanan barış anlaşmasını istikrarsızlaştırdığının kanıtı olduğunu söyledi. İngiltere, AB’nin büyük değişiklikleri kabul etmemesi durumunda bazı kuralları askıya almak için tek taraflı hareket edeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Liz Truss, AB’nin yeterince “esneklik” göstermemesi durumunda İngiltere’nin “hareket etmekten başka seçeneği kalmayacağını” söyledi. İngiltere, önümüzdeki hafta en kısa sürede anlaşmayı geçersiz kılma yetkisi veren bir yasa çıkarabilir.

AB, Johnson hükümetini bağlayıcı bir anlaşmayı ihlal ederek uluslararası hukuku çiğnemekle tehdit etmekle suçluyor.

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney BBC’ye verdiği demeçte, “Bu anlaşmanın bu başbakan altındaki İngiliz hükümeti tarafından tasarlandığını, onaylandığını ve kabul edildiğini unutmayın” dedi. Seçimlere katıldı ve bu anlaşmanın arkasında İngiliz halkından büyük bir yetki aldı ve şimdi Kuzey İrlanda’daki sorunlar için anlaşmayı suçluyor” dedi.

İngiltere’nin Brexit boşanma anlaşmasının en azından bir kısmını iptal etmeyi planladığına dair artan işaretlerin ortasında, Johnson geçen hafta ABD yetkilileri arasındaki Kuzey İrlanda barışına yönelik potansiyel riskler hakkındaki korkuları yatıştırmak için bir hükümet bakanı Conor Burns’ü Washington’a gönderdi. Başkan Joe Biden, hiçbir tarafın barışın temellerini atan 1998 tarihli Hayırlı Cuma Anlaşmasını baltalamak için bir şey yapmaması gerektiği konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.