Son dönemde pek çok vatandaş tarafından borç yüklerinden biraz hafiflemek niyeti ile bankalar tarafından verilen borç kapatma kredileri merak konusu olmuştur. Yapılan açıklamalara göre bankalar tarafından vatandaşlara verilecek olan borç kapatma kredilerinin faiz oranları belli oldu.

BANKALARIN BORÇ KAPATMA KREDİSİ FAİZ ORANLARI! 

Borçlarını kapatmak isteyen kişiler için bankalar tarafından 2023 yılındaki faiz oranları açıklandı. Yapılan bu açıklamaya göre bankaların müşterilerine özel sunduğu borç kapatma kredisi faiz oranları şu şekildeydi;

Milyonlarca emekli bayram edecek Milyonlarca emekli bayram edecek

Akbank = Yüzde 80 civarındadır.

İş Bankası = Yüzde 1.95 ile 3.10 arasında değişiklik göstermektedir. 

QNB Finansbank = Yüzde 2,20 ile 2,54 arasında değişiklik göstermektedir. 

Denizbank = Yüzde 1.78'den başlamaktadır. 

ING BAnkası = Yüzde 1.74'ten başlamaktadır. 

KAMU BANKALARI BORÇ KAPATMA KREDİSİ VERİYOR MU? 

Pek çok vatandaş tarafından en çok merak edilen konulardan biri de kamu bankalarının herhangi bir şekilde borç kapatma kredisi verip vermediği olmuştu. Konuya dair yapılan son açıklama ile birlikte kamu bankaları tarafından herhangi bir şekilde borç kapatma kredisinin verilmediği öğrenildi.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ ALMAK İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLAR NELERDİR? 

Kişilerin bankalar tarafından verilen ayrıcalıklı borç kapatma kredilerinden faydalanabilmeleri için sağlaması gereken belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise şu şekilde verilmiştir; 

  • Borç kapatma kredisi başvurusu için 18 yaşını doldurmuş olmak 
  • Kredi kullanabilmek için yeterli bir kredi notuna sahip olmanız 
  • Borç kapatma kredisi kullanabilmek için aylık gelirinizin yeterli seviyede ve belgelenebilir olması 
  • Bankaların aradığı diğer bir şart ise en az 3 ay’lık bir SGK’lı olarak çalışmanız (bazen 6 ay olabilmektedir)
  • İpotekli olarak kredi kullanmak istiyorsanız eş rızasının yazılı olarak alınması gerekmektedir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR? 

Bankalar tarafından verilen borç kapatma kredileri hakkında merak edilenlerin artmasının ardından bankalar tarafından detaylar verildi. Kişilerin kendilerine uygun olan bankayı seçmesinin ardından limit tutarlarına ve bankanın anlaşmalarına göre görüşmeleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eskiden bu yana bankalar üzerinden gerçekleştirilebilen tüm işlemler artık mobil bankacılık üzerinden de sağlanmaktadır. Bu nedenle kişiler kendi isteklerine göre ister mobil bankacılık ya da telefon üzerinden isterlerse de şubeden borç kapatma kredisi alabilecektir.