Koronavirüs sürecinin sona ermesi ve ardından normalleşme döneminin başlamasıyla icra işlemleri yeniden başladı. Yaşamam maddi imkansızlıklardan dolayı vatandaşların ödeme güçlüğü artınca ödemelerde aksamalar meydana geldi. Ödeme aksamaları da icraları beraberinde getirmeye başladı.

EMEKLİ MAAŞLARINA HACİZ GELİR Mİ?

Dar gelirli vatandaşların grubunda yer alan emekliler ise icra konularını son günlerde daha çok araştırmaya başladılar. Peki emekli maaşlarına haciz gelir mi? Bu konuda büyük bir merak bulunuyor.

İcra uzmanlarına göre emekli maaşlarının tamamına asla haciz koyulamıyor. İcra iflas kanununa göre emekli maaşlarının sadece yüzde 25'ine haciz işlemi uygulanabilir. Bundan daha yüksek bir oranda haciz işlemi uygulanması olağan değildir. İcra memurları da haciz işlemlerini bu kanuna göre yapmaktadır.

EMEKLİ MAAŞLARINA GELEN HACİZ NASIL KALDIRILIR?

Emekli maaşlarına haciz gelmesi konusunda Sosyal güvenlik hukuku da farklı bir pencereden bakmaktadır. İcra ve iflas hukuku emekli maaşlarına kısmen haciz uygulanmasına izin verirken 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre bu tamamen tersinedir. Bu kanuna göre emekli maaşlarına icra işlemi yapılamaz ve emekli maaşları haczedilemez. Kanunen emekli maaşların haciz işlemi yapılması mümkün değildir. Bunun tek istisnası ise emeklilerin icraya onay vermesidir. Onay verilirse emekli maaşlarına icra uygulanır. Emekli borçluların onay vermek gibi de bir zorunlulukları yoktur.

İcra uzmanları emeklilerin icra ve haciz işlemi ile karşılaştıklarında yapması gereken işlemleri de belirttiler. Uzmanlara göre emekli maaşlarına uygulanan icra işlemlerinin sonlandırılmasının bir yolu var. Öncelikle emekli vatandaşlar icra ile karşılaştıklarında haciz işlemini yapan icre müdürlüğüne başvurup 5510 sayılı kanunun uygulanmasını talep etmeleri gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda büyük bir ihtimalle emekli maaşlarındaki haciz işlemi kaldırılır. Eğer kaldırılmazsa İcra Tetkik merciine başvuru yapılarak haciz konulması yasak olan emekli maaşına haciz işlemi uygulandığını belirtilerek şikayette bulunulur. İcra tetkik hakimi bu şikayeti inceleyerek icranın kaldırılmasına karar verir.

isbilgisi.com