Hayatın normalleşmeye başlamasının ardından icra ve haciz işlemlerinin de başladığı duyuruldu. Bunun üzerine işlemlerin daha hızlı bir şekilde tamamlanması için borçlular için bir tebligat işlemlerinin yapıldığı ifade ediliyor. Bu konuda borçlu kişilerin kötü bir sürprizle karşılaşmamaları için bazı sorgulamalar yapmaları gerekiyor. Borç sorgulamaları sayesinde haciz işlemleri devreye girmeden bazı önlemler alınabilir.

Mevcut borcun belirlenen süreler içerisinde ödenmemesi halinde borçluya önce ikaz gönderilir. İkazın gönderilmesinin ardından borcun tamamının ödenmesi ya da taksitlendirme yapılması gerekmektedir. Bu işlemin ardından herhangi bir ödeme yapılmamışsa banka hesabı üzerinden elektronik haciz işlemi de uygulanabilir.

Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ulusal Yargı Ağı Projesi üzerinden yasal anlamda olan dosyaların tek bir çatı altında toplanmasına izin verilmektedir. Bu sistemle birlikte tüm dosyalar üzerinden sorgulama yapmak mümkündü. Vatandaşlar da herhangi bir şüpheye karşı tek bir kısa mesaj ile haklarında bir haciz dosyasının olup olmadığını anlayabilirler.

Mesaj ücreti 1.5 lira olarak belirlenmiştir. Bunun için kimlik numarası ve dosya numarasının yazılması ile birlikte 4060’a kısa mesaj gönderilmesi gerekmektedir.

Haciz sorgulamak isteyenler için bir başka yöntemde e devlettir. Sistem üzerinden herhangi bir haciz işleminin olup olmadığına bakılabilir. Açılan haciz davalarının ilerlemesine fırsat vermeyerek bu süreç içerisinde öğrenmek ve önlem almak ya da taksitlendirme yapmam mümkündür.

isbilgisi.com