Türkiye günlerdir Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılan rektör atamasına karşı başlatılan protesto gösterilerinde yaşanan olayları tartışmaya devam ediyor. Bu tartışmaların odağında kalan bir fotoğraf en çok konuşulan ve eleştiri alan mesele haline gelmişti. Üniversite kapısına kelepçe takılması her kesimden tepki toplamıştı.

ÜNİVERSİTE KAPISINA KELEPÇE TAKILMASI HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yaşanan bu hadise sonucunda göstericilere yönelik İçişleri Bakanlığı tarafından dün işlem başlatılmış ve 17 kişi gözaltına alınmıştı. Bugün ise Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde bulunan sürgülü kapıya kelepçe takılmasına dair soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Yapılan ilk incelemede kelepçenin üniversitenin özel güvenlik görevlilerine ait olduğu tespit edildi. İlgili kelepçeleri ise kapıya takan kişinin Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görevli bir polis memuru olduğu bildirildi.

KELEPÇEYİ TAKAN POLİS MEMURU SAVUNMA YAPTI

Edinilen bilgilere göre kelepçeyi kapıya takan polis memuru üst amirlerinden herhangi bir talimat almadan bu kararı verip uyguladı. Olaya dair bilgisine başvurulan polis memuru inisiyatif kullanarak kelepçeyi kapıya taktığını söyledi. Amacının demir kapının açılıp olayların daha da büyümesini önlem olduğunu ifade eden polis memuru başka bir kastının olmadığını belirtti.

Olaya dair kapsamlı bir inceleme yapılmaya devam ediliyor.

isbilgisi.com